30 Temmuz 2009 Perşembe

Kıraathaneler ve okey oyunu

Gazete Gerçek internet sitesi olarak, Türkiye'nin önemli bir gerçeği olan kıraathane (halk arasındaki adıyla "kahvehane" ya da yalnızca "kahve") kültürüne değinmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Kıraathane, Türk toplumunun yaşamında önemli yer tutan bir olgudur. Erkek nüfus, genellikle buralarda bir araya gelirler ve hem birlikte zaman geçirirler, hem de birbirlerinin güncel konular hakkındaki düşünceleri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Pekçok kıraathanede, sohbetin önünü açması ve daha eğlenceli zaman geçirmeyi mümkün kılması açısından çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Bunlar arasında okey oyunu en önemli oyunlar arasında sayılabilir. Kimi araştırmacılar, bu oyunun köklerinin eski Çin'e kadar uzandığını düşünmektedirler. Şans ve zekanın birlikte harmanlandığı bu oyun, hem entellüktüel bir gereksinime karşılık vermekte, hem de insanların sohbetlerinin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Türkiye'yi iyi yorumlamak isteyen herkesin, kıraathane kültürü ve okey oyunu gibi olguları iyi irdelemesinde yarar vardır. Sokakları ve günlük yaşamı iyi bir biçimde göz önüne alamayan araştırmalar, sağlıksız olmaya mahkumdurlar.

Blog Arşivi