2010'da Cihan Haber Ajansı farkıyla takip ettiğiniz haberler

31 Aralık 2010 - 15:48

Hızlı ve güvenilir habercilik anlayışıyla yoluna devam eden Cihan Haber Ajansı(Cihan), 2010 yılında da birbirinden güzel haberlere imza attı. Servis ettiği haber, video ve fotoğraflarla sıkça kendisinden söz ettiren Cihan, yerli ve uluslar arası medya kurumlarının en çok tercih ettiği haber ajanslarından biri oldu. Cihan'ın 2010'da hafızalara kazınan haber ve görüntülerinden bazıları şöyle:

TÜRKİYE, REFERANDUM SONUÇLARINI CİHAN'DAN ÖĞRENDİ

Adı seçim başarılarıyla özdeşleşen Cihan, 12 Eylül'de yapılan kritik Anayasa değişikliği referandumunda da farkını ortaya koydu. Sandık başından aldığı rakamlarla referandum sonuçlarını kısa sürede abonelerine ulaştırdı. Ajansın, saat 19.00 itibariyle yüzde 86'sını ilan ettiği sonuçlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı rakamlarla birebir örtüştü. Cihan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerini de sandık başından takip ederek sonuçları kısa sürede açıkladı.

İSRAİL'İN MAVİ MARMARA BASKINI

Cihan, Mavi Marmara gemisine İsrail baskınını dakikası dakikasına canlı yayınladı. Televizyonlar günlerce Cihan'ın servis ettiği görüntüleri kullandı.

CHP'NİN AVCILAR'DAKİ 'RAHİBE AFİŞİ' HABERİ GÜNDEM OLDU

Cihan, CHP'nin Avcılar ilçesine astığı rahibe afişini Türkiye'nin gündemine taşıdı. CHP afişindeki 'Müslüman kadınların rahibe gibi giyinmesi için Evet' yazısı büyük tepki çekti. Haber, referandum öncesi Türkiye'nin en sıcak tartışma konularından biri oldu.

ÇETİN DOĞAN'IN KİRLİ AYAKKABISI

Balyoz davasının duruşması için Silivri'ye gelen Emekli Orgeneral Çetin Doğan, ayakkabısına bulaşan pisliği koruması olan askerlere temizletti. Cihan'ın saniye saniye görüntülediği bu olay, adeta davanın simgesi haline geldi.

AHMET KAYA'NIN MONTAJLANAN BERLİN GÖRÜNTÜLERİ

Bir gazete 1999'da 'Ayıp Ettin Gözüm' başlıklı bir manşet haber yayınladı. Berlin'de bir konserde Kürdistan haritası ve Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı önünde Ahmet Kaya'nın bir konuşma yaptığını, ' Dağdaki adamın paraya ihtiyacı var' dediğini yazdı. Hakkında dava açılan Ahmet Kaya, bir süre sonra yurt dışına çıkmak zorunda kaldı ve 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Cihan, işte bu çok tartışılan Berlin konserinin görüntülerini ilk kez yayınladı. Haber, Ahmet Kaya'nın haksız yere suçlandığını ortaya koydu.

ANKARA'DA 'MÜHİMMAT YÜKLÜ KAMYON

Ankara'da askeri mühimmat yüklü kamyon paniği yaşandı. Kamyon, Cihan kameralarına yakalandı.

DÖRTYOL'DAKİ POLİS KATİLLERİ KAMERAYA TAKILDI

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 polisi şehit eden teröristler, güvenlik kamerasına takıldı. Türkiye, teröristler ile teröristlerin saldırıda kullandığı aracın güvenlik kamerası görüntülerini Cihan farkıyla izledi.

ARINÇ'A SUİKAST GİRİŞİMİ

Ankara'da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast düzenleyecekleri öne sürülen bir tim ortaya çıkarıldı. Geceleyen gerçekleşen olayı Cihan görüntüledi. Timin yakalanmasının ardından Seferberlik Tetkik Komutanlığı'ndaki kozmik odaya girildi.

CİHAN, KUZEY KORE'NİN BOMBALADIĞI ADADA

Kuzey Kore'nin, Güneykore'ye ait Yeonpyeong adasına bomba atması yürekleri ağıza getirdi. Cihan muhabiri olaydan çok kısa bir süre sonra Yeonpyeong adasına çıkarak elde ettiği görüntü ve fotoğrafları Türkiye'ye ulaştırdı.

ÖKSÜRÜNCE AKCİĞERİ FIRLADI

İstanbul Ataşehir Kayışdağı'nda oturan Süleyman Zehir (71) adlı hasta, açık kalp ameliyatı olduktan sonra göğüs kafesi dikilerek taburcu edildi. Zehir, ziyaret için gittiği İzmit'te tıp tarihinde bir ilkin yaşanmasına neden oldu. Kuvvetli bir şekilde öksüren Zehir'in akciğeri, göğüs kafesini yararak dışarıya fırladı. Cihan'ın haberleştirdiği bu konu günlerce gündemde kaldı.

İSMET BERKAN'A AJANLIK TEKLİFİ

Radikal gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, Cihan Haber Dergisi'ne çok özel açıklamalar yaptı. "Şenkal Atasagun bana ajan gazetecilik teklif etti" diyen Berkan'ın sözleri medyada günlerce tartışıldı.

SEZEN AKSU'YA 'SAZAN' HAKARETİ

CHP'li Süheyl Batum, referandum sürecinde 'evet' diyeceğini açıklayan sanatçı Sezen Aksu'yu 'Sazan'a benzetti. Cihan'ın gündeme getirdiği bu haber, referandum sürecine damgasını vurdu.

NUR SERTER'E HACİZ ŞOKU

CHP Milletvekili Nur Serter'in evindeki eşyalarının haczedilmesini Cihan görüntüledi. Birçok defa haciz işlemlerini yalanlayan Serter'in evine giren haciz memurları, değerli bir tablonun yerinde olmadığını tespit etti.

DİLENCİLİKTE YENİ MODA: BAYILMA

Medyada dilencilerin uyguladığı yöntemlerle ilgili birçok kez haberler yer alır. Cihan'ın gündeme getirdiği İstanbul Anadolu yakasında TEM kenarında bayılma numarası yaparak dilenen şahsın görüntüleri hafızalardan silinmedi. Bayılma numarası yaparak kendini araçların önüne atan şahıs, polisler tarafından kıskıvrak yakalandı.

KÖPEK ÇİFTLİĞİ SKANDALI

Kingburger'in sağlıksız etleri, 2010'un tartışılan konularından biri oldu. Cihan, bu olayla ilgili olarak Balıkesir'deki köpek çiftliğine bin 700 kilo et verilip 11 ton diye imza attırıldığını ortaya çıkardı.

ÇOCUĞU KURTARAN ESNAF KAHRAMAN OLDU

Başakşehir'deki bir alışveriş merkezinin merdivenlerinden düşen çocuğu bir esnafın yakalama anı güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Cihan'ın servis ettiği haber üzerine medya, olaya ilgi göstererek alışveriş merkezinden canlı yayın yaptı.

KAÇIRILAN BEBEK ALARMI

Fatih'te, pazara çıkan bir kadının bebeği, bebek arabasından kaçırıldı. Cihan ekiplerinin özel çalıştığı haber üzerine İstanbul polisi, bebeği bulmak için seferber oldu. Medyanın yoğun ilgi gösterdiği olayda bebek, kısa süre sonra Gaziosmanpaşa'da bulundu.

HİSARCIKLIOĞLU'NUN ASANSÖRÜ DÜŞTÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Hatay'ın İskenderun ilçesinde bindiği asansör aşırı yüklenme sebebiyle arıza yaptı. Cihan, Hisarcıklıoğlu'na zor anlar yaşatan bu olayı saniye saniye görüntüleyerek abonelerine ulaştırdı.

'GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ ORDU'

Israrla 'Güçlü ordu güçlü Türkiye' sloganının kullanan Genelkurmay, bir ara internet sitesinde 'Güçlü Türkiye güçlü ordu' sloganını kullandı. Cihan muhabirinin gözünden kaçmayan bu olay, bir anda Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

JANDARMAYA TERÖRİST AYAKKABISI (!)

Cihan, 'Teröristlerin giydiği MEKAP'a şimdi korucu ve jandarma istihbaratı ilgi gösteriyor' başlıklı haberi ile gündeme farklı bir renk kattı.

İNEK SATIŞLARI İNTERNETE DÜŞTÜ

İnternette, araba, ev ve eşya satışı yaygın bir şekilde yapılıyor ama inek satışı yoktu. Et fiyatlarındaki artış, Cihan'ın bu haberi ile farklı bir şekilde ele alındı.

ARACINI KURTARIRKEN BOĞULUYORDU

Mal canın yongası ama hiç bu kadarı yaşanmamıştı. Ankara'da bir vatandaş, sel sularına kapılan aracını kurtarırken az kalsın boğuluyordu. Nefes kesen bu anlar Cihan farkıyla abonelere ulaştırıldı.

AĞCA'YI CİHAN GÖRÜNTÜLEDİ

Ankara'da tahliye olan Mehmet Ali Ağca'yı İstanbul'da ilk kez Cihan görüntüledi. Pasaport müracaatında bulunan Ağca'nın hem polis merkezine gelmesini, hem de Abdi İpekçi'nin ölüm yıldönümünde kaldığı evde arkadaşlarıyla okey oynaması Cihan kameralarına yansıdı.

'ANAHTARLIK SİLAHLA' SANIĞI VURDU

Kadıköy Adliyesi'nde görülen bir cinayet davasını izlemeye gelen şahıs, duruşma salonuna soktuğu özel yapım silahla sanığı vurdu. Kamuoyuna Cihan'ın duyurduğu ve çok özel görüntüler servis ettiği olay nedeniyle medya, günlerce adliyelerin güvenlik sorununu masaya yatırdı.

HAYDARPAŞA'DAN YÜREK YAKAN KARELER

Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangının hemen ardından çekilen ve Cihan'ın ulaştığı amatör kamera görüntüleri, yangının büyüklüğünü gözler önüne serdi. Sıcak anları yansıtan kareler, yangının simgesi haline geldi. Ayrıca, yanan garın içine giren Cihan ekipleri de hasarı ilk kez görüntüledi.

CİHANER CEZAEVİ ARACINDA

İrtica Eylem Planı davasında Başsavcı İlhan Cihaner Erzurum'da hâkim karşısına çıktı. Cihaner'in cezaevi aracından inişini Cihan görüntüledi.

GÖSTERİYE KATILAN ÇOCUKLARA BABA DAYAĞI

Mersin'de katıldıkları korsan gösteride polise taş atan iki çocuk, babaları tarafından tekme tokat uzaklaştırıldı. Babanın bu tavrı Cihan muhabiri tarafından saniye saniye görüntülendi.

'HAC'DA CİHAN VARDI

Kutsal topraklarda haber kovalayan Cihan ekibi, Hac boyunca çok farklı haber ve görüntülere imza attı. Cihan, Arafat'tan yaptığı canlı yayınlarla abonelerinin takdirini kazandı.


Türkiye