23 ayrı suçtan aranırken sevgilisiyle teknede yakalandı

30 Aralık 2010 - 15:41

Bir öğretmenin kaybolan kimliğini kullanarak sahte belgelerle dolandırıcılık yaptığı ve çaldığı otomobilleri sahte belgelerle sattığı iddiasıyla 1,5 yıldır 10 ayrı mahkemece aranan Mert Muhteşem K., suç ortağı sevgilisi ile birlikte yakalandı. Hırsızlık ve dolandırıcılıktan elde ettiği paralarla aldığı teknede yakalanan Mert Muhteşem K.'nın, vurgun paralarını sevgilisiyle birlikte harcadığı ileri sürüldü. Zanlının daha önce de bir suçtan dolayı öğretmenin kimliğiyle Tunceli'de yakalanmasına rağmen savcılık tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na başvuran öğretmen H.K., yaklaşık 2 yıl önce ehliyetini kaybettiğini ve o zamandan beri kendisi adına trafik cezaları ve telefon faturaları geldiğini bildirdi. Kimliğini kullanan kişinin kendisi adına yaptığı dolandırıcılıklar yüzünden hayatının karardığını söyleyen H.K. bu kişinin yakalanıp mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği Ekipleri, 10 ayrı mahkemece de aranan Mert Muhteşem K.'yi yakalamak için çalışma başlattı. Görüştüğünden şüphelendikleri eski eşinin kardeşi Cem D.'yi takip eden ekipler, Muhteşem K.'nin Küçükçekmece Gölü'nde bir teknede kaldığını belirledi.

Ardından tekneye gerçekleştirilen operasyonda, Mert Muhteşem K, ile sevgilisi Nimet Kübra Ö.'yü yakalayarak gözaltına alındı. Teknede yapılan aramalarda, laptop bilgisayar, çok sayıda sahte belge ve sahte belge yapımında kullanılan malzemeler ile kurusıkı tabanca ele geçirildi. Teknenin bulunduğu yakın yerde ise Mert Muhteşem K.'nin çaldıktan sonra sahte belge düzenlediği satılmak üzere olan 3 adet çalıntı otomobil bulundu. Cem D. de daha sonra yardım yataklıktan gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen 3 zanlı sorgulandı. Benzer suçlardan 23 ayrı suç kaydı bulunan Mert Muhteşem K.'nin çaldığı otomobillere sahte belge düzenleyerek sattığı belirlendi. Mert Muhteşem K.'nın ayrıca suç olaylarına karışan kişilere para karşılığında sahte belge ve kimlikler düzenlediği ortaya çıkarıldı. Mert Muhteşem K.'nin sahte kimliklerle polisten yakalanmaktan kurtulduğu ve resmi işlemlerinin tamamını sevgilisi suç ortağı Nimet Kübra Ö. üzerinden gerçekleştirdiği tespit edildi. Anne ve babası ayrı yaşayan Nimet Kübra Ö.'nün 2 yıldır Mert Muhteşem K. ile birlikte teknede yaşadıkları ileri sürüldü.

Yapılan araştırmada, Mert Muhteşem K.'nin 1,5 yıl önce öğretmen H.K.'nin kimliğini kullanarak nakliyecilik yaptığı ve bir memurun eşyalarını taşırken hırsızlık yaptığı iddiasıyla şikayet edildiği ortaya çıktı. Mert Muhteşem K.'nin Tunceli'de bu şikayet ile ilgili öğretmen H.K.'nin kimliğiyle sorgulanarak serbest bırakıldığı anlaşıldı.

Soruşturma sırasında Mert Muhteşem K.'nin teknede ele geçirilen bilgisayarı da incelendi. Yapılan incelemede, Mert Muhteşem K.'nin banka gibi bütün işlemleri sevgilisi Nimet Kübra Ö. adına yaptığı görüldü. Bilgisayardan ikilinin çok sayıda eğlence fotoğraflarının ele geçirildiği öğrenildi.

Zanlılar, Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Üsküdar Adliyesi'ne sevk edildi.


(CİHAN)


Türkiye