23 Nisan kutlamaları şenlik yürüyüşü ve dev pasta ile devam etti

17 Nisan 2011 - 16:55

BURSA - Bursa'da kutlanmasına başlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde düzenlenen ''TRT 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'' kutlamaları şenlik yürüyüşü ile devam etti.
Bu yıl ilk kez Bursa'da düzenlenen ''TRT 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'' kapsamında 38 ülkeden gelen grupların katılımıyla şenlik yürüyüşü gerçekleştirildi. Tophane Meydanı'nda toplanan dünya çocukları ile Türkiye'den katılımcılar, ses sanatçısı Muazzez Ersoy'un öncülüğünde yürüyüşe başladı. Ersoy'un yanında bulunan ve üzerinde dünya haritası bulunan büyük balonu tutan Japon çocuklar, vatandaşlardan alkış aldı.
Atatürk Caddesi'nde gerçekleştirilen yürüyüş, Atatürk Anıtı önünde son buldu.
Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş, TRT başta olmak üzere birçok kanal tarafından canlı olarak yayınlandı. Yürüyüş sırasında özellikle misafir öğrencilere yoğun ilgi gösteren Türk çocuklar onlarla fotoğraf çektirmek için yarıştı. Yürüyüşte kendi halk oyunlarından gösteriler sunarak yürüyen misafir öğrenciler, "Merhaba Türkiye" diyerek etrafı selamladı. Karagöz ve Hacivat figürlerinin de eşlik ettiği yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.

"DÜNYA ÇOCUKLARI 5 TONLUK PASTA İLE REKOR DENEDİ"
Yürüyüş sonunda dünya çocukları, Kafkas firması tarafından özel olarak yaptırılan 5 tonluk pastayı önce süsledi, daha sonra yedi. Yine firma tarafından getirilen kestane şekerleri ile pastayı süsleyen dünya çocukları daha sonra Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu ve Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ile birlikte kesti. Kesilen pasta ardından dünya çocuklarına dağıtıldı.
Yaklaşık 1,5 ton kestane şekeri, 500 kilo çikolata, 15 bin yumurta, birer ton un ve şekerin kullanıldığı pasta, daha sonra misafir çocuklar başta olmak üzere Türk çocuklar ile vatandaşlara dağıtıldı. 5 tonluk pastayı vatandaşlar 2 saatte bitiremedi. Kutlamalar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

(CİHAN)


Güncel