25 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye

30 Aralık 2010 - 15:55

Siirt'te engelli 25 vatandaşa tekerlekli sandalye dağıtıldı. Vali Musa Çolak, engelli vatandaşlara yönelik olarak yasaların yürürlüğe girdiği ve bu yasalar çerçevesinde onlara yardımcı olduklarını belirtti.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkanları ile sağlanan 25 adet tekerlekli sandalyenin dağıtımı nedeniyle valilik önünde bir tören düzenlendi. Sembolik olarak 6 kişiye arabalarının dağıtıldığı törende bir konuşma yapan Vali Musa Çolak, son yıllarda hükümetin engelli vatandaşlara yönelik bir çok yasayı çıkarttığını ve bu yasaları uygulayarak onlara yardımcı olduklarını söyledi.Vali Çolak "Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedefidir. Bu nedenle Devletimiz ve Hükumetimiz, engelli vatandaşlarımızın bakımının yapılması, sosyal çevreye uyum sağlaması, yeterli eğitimi alması, sağlık ve istihdam gibi haklardan yararlanmaları için çıkardığı yasaları uygulamaya koymaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın, sorunlarının çözümü, üretken ve katılımcı bir hayat sürme beklentilerinin karşılanması, Devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızın katkıları ile daha kolay sağlanabilecektir. Bu yönüyle, engellilere sağlanan imkanların yaygınlaştırılması için hepimize önemli görevler düşmektedir. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Ancak bu sorunlar bizim için öncelikli olmasına rağmen iş adamlarımızdan da destek bekliyoruz." dedi.

Törende daha sonra Vali Musa Çolak engelli vatandaşlar ile aileleri ile sohbet etti ve arabaları kullanmalarını izledi.


(CİHAN)


Türkiye