27 ayın en yüksek ihracatı yapıldı, yıllık tutar 112 milyar doları aştı

30 Aralık 2010 - 12:17

Küresel krizin etkisindeki Avrupa pazarının daralmasına rağmen ihracatçılar başarısına yeni bir halka ekledi. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan 28 Aralık Salı akşamı itibarıyla ihracatın 112 milyar doları geçtiğini söyledi. Çağlayan, aralık ayında da son 27 ayın en yüksek ihracat rakamına ulaşılacağını kaydetti.

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel yılbaşı buluşması, kamu ve özel sektörün ekonomi aktörlerini bir araya getirdi. Davete; Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İharcatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Avea üst yöneticisi Erkan Ekdemir de katıldı.

Gecede, ekonomi gazeteciliğinde 25 yılını doldurmuş isimlere plaketlerini takdim eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracat rakamları ile ilgili de bilgi verdi. Çağlayan, 2010 yılı ihracat hedefinin 28 Aralık itibarıyla yenilendiğini belirterek, "İhracatımız 28 Aralık Salı akşamı itibariyle 112 milyar doları geçti. Aralık ihracatı da son 27 ayın en yüksek ihracat rakamı olacak." dedi. 2010'un kesinleşen ihracat rakamlarını 3 Ocak 2011'de kamuoyuyla paylaşacaklarını aktaran Çağlayan, "Bu sene için koyduğumuz ihracat hedefini egale ettik." ifadesini kullandı.


(CİHAN)


Ekonomi