29 sanıklı DEV-GENÇ davası görülüyor

11 Ekim 2013 - 18:26

İSTANBUL - Terör örgütü DHKP/C'nin gençlik yapılanması olan DEV-GENÇ'e yönelik 18'i tutuklu toplam 29 sanıklı davanın dün başlayan ilk duruşmasına bugün de devam edildi. Savcı İdris Kurt, tutuklu sanıklardan Sami Menteş'in tahliyesi yönünde görüş bildirdi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen DEV-GENÇ davasında aralarında Sami Menteş'in de yer aldığı 18 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Dün ilk oturumu yapılan duruşmanın bugün görülen ikinci oturumuna CHP milletvekili İlhan Cihaner de izleyici olarak katıldı.

Tutuklu sanık Sami Menteş, hakkında iddia edilen suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek savunmasına başladı. Hiçbir örgütle uzaktan yakından ilişkisi olmadığını belirten Menteş, "Gazeteciler her zaman bir şekilde susturulmak istenildi. Bu kimi zaman faili meçhul cinayetlerle kimi zaman da tutuklamalarla yapılıyor. Ben de bu hapishanede dünyanın En genç tutuklu gazetecisi olarak yer alıyorum. İddianamede aramada el koyulan 'Çok sayıda örgütsel doküman' olarak nitelendirilenler Çağdaş Hukukçular Derneği Öğrenci Komisyonu'nun hazırladığı dergilerdir." diye konuştu.

Menteş, "İddianamede 'İstanbul Adalet Sarayı önünde DHKP-C terör örgütü organizesinde yapılmış eylemlere ait fotoğrafların yer aldığı' ifadeleriyle bahsedilen fotoğraflarda yine haber için kullanılmış ve Yurt Gazetesi'nde benim imzamla yayınlanmıştır. Bahsettiğim bu iki haber hemen hemen bütün gazetelerde ve haber sitelerinde yer almıştır." dedi.

Tutuklanmasıyla birlikte Anayasa'da güvence altına alınan eğitim hakkının da engellendiğini dile getiren Menteş. "Eğer tutuklanmamış olsaydım bu sene 4. sınıfa başlayacak büyük olasılıkla mezun olacaktım. Şu an en iyi ihtimalle bir sene kaybettim.Türkiye’de gazetecilerin kaderinde maalesef ki hapishaneler var. Hapishanelere gazetecilerin staj yeri olarak bakılıyor. 9 aydır tutukluyum ve bu stajın bitmesi gerektiğini düşünüyorum.Suçsuz olduğuma inanıyor, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." ifadesini kullandı.

Diğer tutuklu sanıkların da tahliye ve beraat talebinde bulunduğu duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt, delil durumu, suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tutuklu sanıklardan Sami Menteş'in tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Duruşma, sanık avukatlarının savunma içerikli konuşmaları ile devam ediyor.

(CİHAN)


Güncel