4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14 Kasım'da başlıyor

28 Ekim 2009 - 14:03

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sinema ve mimarlık temalarının işleneceği festivalde 45 ülkeden 140'a yakın uzun-kısa metraj ve belgesel filmin gösteriminin yanı sıra, filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle söyleşiler yapılabilecek.

Bu yıl 9 güne çıkartılan film festivali, ünlü yönetmenlerin merakla beklenen son filmlerinin yanı sıra, her kesime hitap edecek çeşitlilikte filmlere ve genç yönetmenlerin izleyiciyle ilk kez buluşacak eserlerine yer verilecek.

Cannes, Berlin, Venedik ve Karlovy Vary gibi sinema dünyasının prestijli festivallerinde izleyicilerle buluşan ve büyük beğeni toplayan 'Ken Loach, Jane Campion, Sally Potter, Woody Allen, Costa Gavras ve Theo Angelopoulos gibi dünya sinemasının usta yönetmenlerinin son filmleri, festivalin 'Panorama' bölümünde izleyicilerle buluşacak.

13 Kasım Cuma günü saat 19.30'da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde açılışı yapılacak olan festivali sinema ve tiyatro oyuncuları Ahu Türkpençe ve Ali Sunal sunacak.

'Onur Ödülleri' ve 'Emek Ödülleri'nin verileceği geceye, Kurtlar Vadisi ve Kelebek filmlerinde oynayan, son alarak Cennetin Krallığı filminde Selahaddin Eyyubi'yi canlandıran Suriyeli oyuncu Ghassan Massoud onur konuğu olarak yer alacak. Ayrıca sanatçı Sertap Erener de şarkılarıyla açılış gecesini renklendirecek.

Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 400'e yakın oyuncu, yönetmen, yapımcı, yazar ve yorumcu ile Bursa'nın renkli bir 9 gün yaşacağını belirterek, "Bizlerden önceki insanların yaşadığı ve bıraktıkları izler gibi bizlerden sonra da birçok insan bu kentlerde yaşayacak. Bir yandan şehrin daha yaşanabilir hale gelmesi için sağlıklı bir kent mirası bırakmak için çalışırken, bir yandan da devraldığımız kültürel ve sanatsal izleri korumaya çalışıyoruz. Yerel yöneticiler olarak bu izleri ve eserleri ayağa kaldırmak bizim görevimiz. Şu anda Bursa içerisinde 200'ün üzerinde kültürel ve tarihi proje devam ediyor. Ayağa kaldırdığımız eserlerle Bursa kültür ve tarihin başkenti olma yolunda ilerliyor. Bu eserleri ayağa kaldırırken, fonksiyon kazandırmaya da özen gösteriyoruz." diye konuştu.

Bir yandan yeni sanatsal ve kültürel aktiviteleri başlatırken, diğer taraftan da devam eden etkinlikleri Bursa'nın yapısına uyacak şekilde geliştirip sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, "İpekyolu Fim Festivali de bunlardan biri. Sinema hayatın bir parçasıdır. Bu organizasyonları gerçekleştirdiğimiz sanatçılarımızı beyaz perdede izliyorduk. Bugün onların da tecrübeleriyle bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Zengin içeriği ve yan etkinlikleriyle bu festival bizlere coşku veriyor. 4. kez gerçekleştirilen bu festivalde değişik ülkeden yapımların yanı sıra sinema kursları, kısa film yarışmaları ve fotoğraf sergileri, konferanslar ve daha bunun gibi birçok farklı aktiviteler yer alıyor." şeklinde konuştu.

Konuya sinema perspektifinden bakarak yeni bir açı oluşturulacağını belirten Başkan Altepe, 'Balkan Balkan, Gerçeği Söylemek Gerekirse' gibi başlıklar altında dünyanın dört bir tarafından 23 filmden oluşan belgesel bölümünün de yer alacağını dile getirdi.

Başkan Altepe, yine festivalin olmazsa olmazlarından görme engellilere yönelik gösterimin de programda yer aldığını kaydetti.

Özel gösterimler, söyleşiler, konferanslar, ücretsiz sinema kursları ile Bursa'nın doğal plato özelliğinin sergilenmesine yönelik programlar ve fotoğraf sergilerinin de festival bünyesinde yer aldığına işaret eden Altepe, yine program kapsamında "Sinemanın Çınarları" uygulamasıyla Muhsin Ertuğrul, Cahide Sonku, Belgin Doruk, Ayhan Işık, Vahi Öz, Zeki Müren, Osman Fahir Seden, Atıf Yılmaz, Hulusi Kentmen ve Sadri Alışık gibi usta sanatçıların adlarının yazılı olduğu, Bursa'nın simgesi çınar yapraklarının Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nin yolunda sergileneceğini bildirdi.

Başkan Altepe, Uluslararası Bursa İpekyolu Film Festivali'nde sinemaya büyük emek veren isimlere takdim edilen onur ödülüne bu yıl Yeşilçam'ın iki büyük ismi 'Beyaz Güvercin' tiyatro oyunu ile anılan Nedret Güvenç ile Hollywood filmlerinde oynayarak büyük başarı yakalayan Türk sinemasının jönlerinden Muzaffer Tema'ya verileceğini bildirdi.

4 YARIŞMA, 12 ÖDÜL

İpekyolu Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Ali Sönmez ise festivaldeki yarışmalar hakkında bilgiler verdi. Festivalde 4 yarışmada 12 değişik film ve sanatçıya ödül verileceğini dile getiren Sönmez, "Uluslararası uzun metrajlı film yarışmasına 12 film katıldı. Yarışmaya sadece ilk filmini çeken yönetmenler katılabiliyor. Türkiye'deki yerel festivallerden herhangi birinde ödül almamış olmaması gerekiyor. Mehmet Fazıl Coşkun'un Uzak İhtimal filmi bu yarışmada Türkiye'yi temsil ediyor." ifadesini kullandı.

Tanıtım toplantısına İpekyolu Film Festivali Danışma Kurulu'nda yer alan Ali Sönmez, Alin Taşçıyan, Ersan Çongar, İzzet Günay, Necip Sarıcı, Kültür AŞ Genel Müdürü Rıfat Bakan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Festival Yönetmeni Ali Çalışır'ın yanı sıra Baykal Kent, Hakkı Kıvanç ve Ali Düşenkalkar katıldı.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali geçtiğimiz yıl 70 bin rekor izleyiciye ulaşılmıştı.


(CİHAN)


Magazin