5 ayda 2,3 milyon beyaz eşya satıldı, ilk sırada çamaşır makinası var

26 Ağustos 2013 - 19:07

İSTANBUL - Beyaz eşya sektörü, evlilik hazırlıkların da etkisiyle ilk 5 ayda 2 milyon 271 bin adetlik satış rakamına ulaştı. Eşyalar içinde 745 bin adetlik satışı ile çamaşır makinası ilk sırada yer aldı.

Ocak-Mayıs döneminde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırından oluşan beyaz eşya gurubunda toplam 2 milyon 271 bin adetlik satışla adeta bir patlama yaşandı. OPR Araştırma Hizmetleri’nin rakamlarına göre beyaz eşya grubunda toplam satış içerisinde en fazla ilgiyi çamaşır makinası görürken, onu 617 bin adetlik satışla buzdolabı izledi. Bulaşık makinası da 604 bin adetlik satış rakamı ile peşisıra geldi. Beyaz eşya grubunda en düşük satış ise 305 bin adetlik rakamla fırında yaşandı.

Diğer yandan her geçen gün farklı model ve özellikte yeni ürünler ile tüketicilerin beğenisine sunulan televizyonlar, aynı dönem içerisinde 1 milyon 116 bin adetlik satış rakamına ulaşırken, Türk insanının teknolojiye kısa sürede adapte olması, Tablet PC ve cep telefonu satışlarında da kendini gösterdi. Rakamlara göre; Ocak – Mayıs döneminde Türkiye genelinde toplam 3 milyon 944 bin 359 adet cep telefonu satışı gerçekleştirilirken, aynı dönem içerisinde satılan toplam Tablet PC sayısı ise 448 bin adeti buldu.

(CİHAN)


Ekonomi