73 yıldır ev olarak kullanılan camii ve mescit yeniden ibadete açılacak

30 Temmuz 2011 - 13:17

BURSA - Bursa’da yaklaşık 73 yıldır ev olarak kullanılan Bursa Zafranlık Camisi ve Tavukçu Mescidi yeniden ibadete açılacak.
Osmangazi ilçesine bulunan ve 1938 yılında çeşitli nedenlerle ev olarak kullanılmak üzere bazı vatandaşlara satılan Zafranlık Camisi ve Tavukçu Mescidi Vali Şahabettin Harput’un devreye girmesi ile yeniden ibadete kazandırılacak. Kamulaştırmaları yapılan ibadethaneler restorasyonu yapılarak orijinal haline getirilecek.

ZAFRANLIK CAMİSİ
Osmangazi ilçesine bulunan ve 1938 yılında ev olarak kullanılmak üzere bazı vatandaşlara satılan Zafranlık Camisi, 15. Yüz yılın ilk yarısında yapıldı. Kim tarafından yaptırıldığı belli olmayan Zafranlık Camisi, Bursa Valisi Şahabettin Harput’un talimatı ile kamulaştırılarak yeniden ibadete açılacak. Yapı harim ve son cemaat oluşturmakta iken günümüzde bazı kısımları yıkılarak ortadan kalkan Zafranlık Camisinin kalan kısımları ise bazı bölümlere ayrılmış. Mescidinden günümüze ulaşan batı duvarlarında görüldüğü kadarı ile duvarlar moloztaş ve tuğla ile yapılarak iki sıra kirpi saçakla tamamlanmış.
Zafranlık Camisi 1938 yılında Kadriye Kızılkaya’ya satılmış olup, halen Rıza Kızılkaya adına kayıtlı iken günümüze kadar ev olarak kullanılmış. Camii Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Bursa Valiliği arasında yapılan protokol ile kamulaştırıldı. İl Özel İdaresince karşılanacak ve 284 bin TL. bedelle yapılan kamulaştırmanın ardından Zafranlık Camisi restore edilerek yeniden ibadete açılacak.
Zafranlık Camisi ile ilgili röleve, restirüsyon, restorasyon, çevre düzenlemesi ve elektrik tesisatı projeleri temin işi ihale edilerek 20 Temmuz 2011 tarihi itibari ile yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Cami ile ilgili projenin hazırlanıp kuruldan onay alındıktan sonra restorasyon çalışmaları başlayacak.

TAVUKÇU MESCİDİ
Yine bu zamana kadar ev olarak kullanılan Osmangazi İçesi Tavukçu Mescidi de kamulaştırılarak yeniden ibadete kavuşturulacak. Yapım yılı bilinmemekte olan Tavukçu Mescidi, mimari olarak 227 metrekare alan üzerine 105 metrekare taban alanlı dikdörtgen planlı olup, ana beden duvarları, moloz taş çamur harçlı olarak sonradan örtülü ara duvarları ise ahşap çatı arası kerpiç dolgu olarak iki kata dönüştürülmüş.
Alt katı dükkan, üst katı ise ev olarak kullanılan Tavukçu Mescidinin üst örtüsü ahşap ve kiremit kaplı. Yapı içten ve dıştan sıvalı ve boyalı olup, 250 bin liraya kamulaştırıldı.
Bezirganzade Mehmet Vakfı adına kayıtlı iken 1938 yılında İsmail Hakkı’ya satılan Tavukçu Mescidi, bu zamana kadar ev olarak kullanılmış. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 15 Nisan 2011’de Osmangazi Belediyesine binanın imar tadilatının yapılması için yaptığı başvuru ile kamulaştırılması için gerekli işlemlerin başlatılması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 250 bin liraya kamulaştırılan caminin kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından restorasyon çalışmaları başlayacak. Restorasyon çalışmalarının ardından Tavukçu Mescidinin de en geç 2013 yılında ibadete açılması hedefleniyor.


(CİHAN)


Güncel