AB ilişkilerinin yerele yansıması, anketle araştırılacak

18 Ekim 2013 - 15:07

İSTANBUL - Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, AB ilişkilerinin yerele yansımasını yaklaşık 3 bin kişiyle yapacağı anketle araştıracak. Ankette, AB mali yardımları vasıtasıyla finanse edilen projelerin etkileri de incelenecek.

AB Bakanlığı'ndan yapılan yapılan yazılı açıklamada, anket hakkında bilgi verildi. Açıklamada, "Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından akademisyenlerden kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarına, yerel yönetimlerden sivil toplum kuruluşları temsilcilerine kadar toplumun farklı kesimlerinde AB alanında çalışan personeli kapsayacak yeni bir anket çalışması başlatılıyor. Kamu, yerel yönetim, sivil toplum ve üniversite temsilcilerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişinin katılmasının hedeflendiği kamuoyu algı araştırması olarak planlanan çalışmada, Türkiye-AB ilişkilerinin yerele yansımaları ve AB mali yardımları vasıtasıyla finanse edilen projelerin etkileri incelenecek.” denildi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, “ 'Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar' sloganı ile 2010 yılından beri yerelde yürüttüğümüz çalışmaların devamı niteliğinde olacak algı araştırması, gerek AB projeleri, gerekse Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu hakkında toplumun farklı kesimlerinin AB ile ilgili algılarını ortaya koyacak. Bu anketten elde edeceğimiz sonuçları, ülkemizin AB üyelik süreci ile ilgili olarak Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından önümüzdeki dönemde yerelde gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalara yön vermek için kullanacağız.” açıklamasında bulundu.

Söz konusu çalışmanın, 'Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi' kapsamında finanse edileceği belirtildi.

(CİHAN)


Güncel