AB Irak’la işbirliği anlaşması imzalayacak

16 Ocak 2013 - 18:47

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB) ile Irak arasındaki ilk akdi ilişki olma özelliği taşıyan Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması imzalanacak. Strasbourg’da toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda imza öncesi söz alan AP’nin Hollanda Milletvekili Emine Bozkurt, Irak’taki azınlık grupların sorunlarını gündeme getirdi.

Avrupa Parlamentosu (AP)’nin Sosyal Demokrat Milletvekili Emine Bozkurt, Parlamento'nun Genel Kurul oturumunda AB ve Irak arasındaki Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması ile ilgili söz alarak Irak'ta zor durumdaki gurupların sorunlarına dikkat çekti. Irak'tan gelen haberlerin endişe verici olduğuna, dini ve etnik gruplar arasındaki tansiyonun tırmanmaya devam ettiğine ve ülkedeki durumun kötüleştiğine, AB'nin tam da böyle bir zamanda bir Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'na adım attığına dikkat çeken Emine Bozkurt, anlaşmanın öneminin de burada olduğunu dile getirdi. İçinde bulunduğumuz Ocak ayı içerisinde 54 yaşındaki Süryani bir kadının boğazı kesilerek öldürüldüğünü hatırlatan Bozkurt, bunun, işlenen ilk cinayet olmadığını, Süryanilerin kendilerini güvende hissetmediklerini söyleyerek azınlıkların durumuna ilişkin şöyle konuştu: "Kiliselere yapılan saldırılara ilişkin olarak kanun önüne getirilen kimse olmadı. Süryaniler kendilerini koruyacak polisin olmamasından yıllardır şikayet ediyor. Irak Türkmenleri de kendilerine yönelik suikastlar ve adam kaçırmalar dolayısıyla çok tedirgin bir durumdalar. İşe alımlarda da ayrımcılığa uğruyor ve keyfi tutuklamalara maruz kalıyorlar." Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'nı bu sorunlar yüzünden desteklediğini söyleyen Bozkurt, Irak´ta insanların insan hakları, eşitlik ve hukukun üstünlüğüne dayanan sürdürülebilir bir demokrasiye ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Emine Bozkurt, sözlerine Parlamento'daki tartışma sırasında hazır bulunan Komisyon temsilcisine, bu prensiplerin garanti edilmesi için ne yapacaklarını ve Irak'taki tüm etnik ve dini grupların AB desteğine güvenip güvenemeyeceklerini sorusunu yöneltti.

Avrupa Parlamentosu'nun yarın yapacağı oylama ile onay vereceği AB - Irak Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması içerdiği ticari hükümler dışında politik olarak da önemli hükümler içeriyor. AB ile Irak arasındaki ilk akdi ilişki olma özelliği taşıyan anlaşma, bakanlar düzeyinde barış, dış ve güvenlik politikaları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi konulara ilişkin diyalog başlatılacağını öngörüyor.

(CİHAN)


Dünya