ABD Büyükelçisi Ricciardone: İzmir sanayi ve ticaretiyle oldukça güçlü bir şehir

03 Mayıs 2013 - 12:45

İZMİR - ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J.Ricciardone, beraberindeki heyetle Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD)’ni ziyaret etti. EGİAD Başkanı Seda Kaya ve yönetim kuruluyla biraraya gelen Ricciardone, Türk ile Amerikan iş dünyası arasında sıkı ilişkilerin devamı için desteklerinin tam olduğunu belirterek, “İzmir, sanayi ve ticaretiyle oldukça güçlü bir şehir.” dedi.

Dernek merkezindeki toplantıya Büyükelçi Ricciardone, eşi Dr. Ricciardone, ABD Ticaret Ataşesi Manoj Desai, Ataşe Yardımcısı Berrin Ertürk, Konsolos Yardımcısı Alisande L.Pipkin ve İzmir Fahri Konsolosu Güliz Balsarı katıldı. Ziyarette konuşan Ricciardone, iki ülke arasındaki ilişkilerin her zamanki gibi canlı ve parlak olduğunu dile getirdi. Ege Bölgesi'ni ve dışarıya açılan en önemli kapısı İzmir’i önemli bir konumda gördüklerini ifade ederek, “Bu bölgenin ticaret ve sanayi hacmi, ABD ile iş ilişkileri büyük önem taşıyor. İzmir’i, Türkiye’nin en önemli modern şehirlerinden biri olarak görüyoruz. Ayrıca sanayisi ve ticaretiyle de oldukça güçlü. Bu anlamda Ege ve İzmir’in en önemli iş örgütlerinden biriyle biraraya gelerek, ilişkileri daha da pekiştirmek istedik. EGİAD üyeleri, ABD ile iş ilişkileri güçlü, modern bir sivil toplum kuruluşu. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirici çalışmalarınızdan ötürü sizi tebrik ederiz.” şeklinde konuştu.

Seda Kaya ise ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, iki ülke arasında işbirliği konusundaki fikir alışverişinin, ilişkileri daha da güçlendireceğine dikkat çekti. EGİAD’ın genç işadamlarından oluşan güçlü bir sivil toplum ve iş örgütü olduğunu belirten Kaya, şunları söyledi: “Yönümüz Ege, İzmir ve dolayısıyla Türkiye’deki iş ve ticaret hacmini geliştirici organizasyonlardır. İş dünyasından oluşan 550 üye ve yaklaşık 3 bin 500 şirketin ihracat kapasitelerinin daha da artması ve ortak beklentilerinin dile getirilmesi yönünde önemli çalışmalara imza atan kurumumuz, ABD ile olan iş ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde destekleyici çalışmalarına devam edecektir.”

(CİHAN)


Ekonomi