Acırlı'nın kahraman sahabeleri ilgi bekliyor

17 Eylül 2013 - 10:34

DİYARBAKIR - Mardin’in Midyat ilçesinde kabirleri bulunan şehit sahabe kabirleri ilgi bekliyor. Midyat’ın Acırlı beldesi Alet mevkiindeki kabri bulunan şehit kumandan sahabelerden Abdul Esvet ile Demıs Ebul Havl, ashap aşıklarını bekliyor.

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Haspolat, İslam’ın 4 büyük halifesinden biri olan Hz. Ömer döneminde kuzey bölgelerinin fethi için gönderilen sahabe efendilerimizden ikisinin Acırlı beldesinde şehit olduğunu söyledi. Haspolat, “Şehit sahabelerin türbesi Acırlı beldesi Alet mevkiinde bulunuyor. İslam ve yerel kaynaklar 2 sahabenin kahraman olduğu belirtiliyor. Sahabe Abdul Esvet, Hz. Ömer'in kendisini kumandan tayin etmesi üzerine bölgeye geldiği buradaki savaşları kazandığı bilgisi var. İki sahabenin Alet mevkiinde düşmanla yaptığı savaşta şehit düştüğünü biliyoruz.” dedi.

Güneydoğuda yüzlerce sahabe kabrinin olduğunu anlatan Haspolat, diğer illerde olduğu gibi Acırlı sahabelerinin kabrine giden yolun çok kötü olduğunu belirtti. Hz. Muhammed'in (SAV) arkadaşlarına saygı gösterilerek yollarının yapılması gerektiğini anlatan Haspolat, bölgede yaşayanları sahabeye saygı göstermeye davet etti. Haspolat, “ İstanbul’da medfun sahabe efendilerimizden Eyüb-el Ensari ve ziyaretçileri görüp burayla mukayese edince insanın yüreği sızlıyor.” şeklinde konuştu.

Mardin’de Hz. Ali'nin süt kardeşinin kabrinin de bulunduğunu anlatan Haspolat, şehrin bu yönüyle inanç turizminden de ciddi bir pay alması gerektiğini kaydetti. Haspolat'ın verdiği bilgilere göre Mardin'de Hz. Ali'nin sütkardeşi sahabe Muhammed Zurrar, kendi adıyla anılan camide metfun bulunuyor. 1869 tarihli Diyarbakır salnamesine göre sahabe Dırar İbni Ezder ve hemşireleri Havle kasabasında yatıyor. Peygamberimizin postacısı sahabe Abdullah Bin Enes El Cüheyni mezarı ise Mardin Şeyh Çabuk Camii'nde. Sahabe Cüheyni'nin Hz. Peygamber'in elçiliğini yaptığını anlatan Haspolat, "Hz. Muhammed (SAV) kendilerini İstanbul'a mektup götürmek üzere görevlendirmiş. Kendileri Mardin'e geldiğinde vefat eder ve ismi ile anılan bu caminin içindeki türbeye defnedilir. Türbesini ve camiyi yaptıran kişinin adıyla, Şeyh Çabuk Camii olarak anılmaktadır. 1400 yıl önce Peygamber Efendimizin (SAV) davet mektubunu Mardin ve bölgesindeki Yakubiler (Süryaniler)'e iletilmek üzere at sırtında Mardin'e gelen Abdullah Bin Enes El Cüheyni, efendimizin postacısıdır, mezarını halk ziyaret ederek efendimize olan sevgilerini gösteriyorlar." diye konuştu.

Midyat’ın Acırlı beldesi sakinlerinden Muhammed Ali Akyüz ise şehit sahabe kabirlerinin yolunun kötü olduğunu ve yetkililerden gerekeni yapmasını beklediğini söyledi. Akyüz, yolun kötü olması nedeniyle vatandaşların sahabe kabirlerini ziyaret edemediğini dile getirdi.

(CİHAN)


Güncel