Adana tiyatroya doyacak

12 Mart 2012 - 14:22

ADANA - 14. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Taşköprü’de İtalyan grup Studio Festi'nin “Büyülü Düşlerin Dünyası” adlı gösterisi ile açılacak.

Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliği ile düzenlenen ve bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilecek Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bir ay boyunca yerli ve yabancı 17 tiyatro grubunun etkileyici performansına sahne olacak festival, Adana’da sanat rüzgarları estirecek.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde kapılarını açacak olan 14. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali öncesinde Adana’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Devlet Tiyatroları Genel Dış İlişkiler ve Festivaller Birimi Sorumlusu Sukun Işıtan, Adana Devlet Tiyatrosu Bölge Müdürü Fırat Demirağ ve Adana Bölge Müdür Yardımcısı Hakan Elmasoğlu katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Devlet Tiyatroları Dış İlişkiler ve Festivaller Birimi Sorumlusu Sukun Işıtan, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde kapılarını açacak festival ile Devlet Tiyatroları'nın festivaller zincirinin ilk halkasını gerçekleştireceklerini söyledi. Çeşitli ülkelerden gelen ve kendi kültürlerini en seçkin örnekleriyle sergileyen toplulukları sanatseverlerle buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Bilgin, “Adana’nın bereketli topraklarından taşan sanata gönül veren ve sahip çıkan Adanalı sanatseverlere teşekkür ediyoruz" dedi.

GEÇEN YIL 58 BİN KİŞİ İZLEDİ
Adana Devlet Tiyatrosu Bölge Müdürü Fırat Demirağ, 14. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivalinin ününün Türkiye sınırlarını aşarak dünyanın en önemli tiyatro festivallerinden biri haline geldiğini söyledi. Dünyada sanatla ilgilenen kişiler tarafından yakından takip edilen bir festival haline dönüştüğünü aktaran Demirağ, “Adana’nın yanında Türkiye’nin kültür sanat hayatına yeni bir soluk getirdi. Bir ay boyunca, yerli ve yabancı tiyatro gruplarının oyunları ve Taşköprü’de gerçekleşecek sokak gösterileriyle muhteşem bir festival yaşayacağız. Geçen sene 58 bin 404 kişi tarafından izlenen festival, bu yıl da Adana’da sanat rüzgarları estirecek” dedi.

Festival bu yıl da Anadolu’nun en önemli noktalarından biri olan Seyhan Nehri üzerindeki Taşköprü’de İtalyan grup Studio Festi’nin “Büyülü Düşlerin Dünyası” adlı muhteşem gösterisi ile 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde başlayacak.

Festivale yurtdışından katılacak gruplar ve eserleri şöyle: İtalya “Büyülü Düşlerin Dünyası”, Belçika “Josephina”, İspanya “Andre ve Dorine”, Çin Halk Cumhuriyeti “Küçük Kırmızı Çiçekler”, Hollanda ”Pi-Leau”.

Yurtiçinden ise, Ankara Devlet Tiyatrosu “Elma Hırsızları”, “Soğuk Bir Berlin Gecesi”, “Sırça Kümes”, “Kontrabas”, “Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun”, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Sidikli Kasabası”, “Kırmızı”, Bursa Devlet Tiyatrosu “Tek Kişilik Yaşam”, Sadri Alışık Tiyatrosu “Keşanlı Ali Destanı”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Şark Dişcisi”, Şaman Dans Tiyatrosu “İstanbul”, Dostlar Tiyatrosu “Ben Bertold Brecht”, Duru Tiyatro “Sonradan Sonra”, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu “Düğün”, Altıdan Sonra Tiyatro Topluluğu “444”, 0,2 Tiyatro Topluluğu “Limonata”, Ve Diğer Şeyler Tiyatro Topluluğu “Yüzyılın Aşkı” adlı oyunları sanatseverler ile buluşturacak.

7–15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve artık gelenekselleşen “Taşköprü Etkinlikleri” bir yandan festivalin seyirci profilini çeşitlendirirken bir yandan da şehrin nabzını tutmaya devam edecek. Sergiler, mini konser ve gösteriler, canlı heykeller ve daha birçok etkinliğin gerçekleşeceği dokuz gün boyunca ”Taşköprü” , Festival Köprüsü haline gelecek.

Bu yıl festivalde ilk kez “Fuaye Genç Sahne” adı altında Türkiye’nin genç, dinamik, yeni tiyatro toplulukları kendileri gibi her yaştan genç izleyicileri ile buluşacak. Genç tiyatro topluluklarına kendilerini sadece Türkiye’de değil, uluslararası sanatsal bir platformda da tanıtma şansı vermeyi ve desteklemeyi amaçlayan bu yaklaşım izleyicimizi genç bir bakış açısı ile ele alınmış, günü yakalayan, renkli, yeni oyunlar ile buluşturmayı da hedefliyor.


SEMİNER, WORKSHOP, ATÖLYE ÇALIŞMALARI…
Bu yıl festival kapsamında: Atölye liderliğini Hakan Dündar ile Boğaçhan Sözmen’in yapacağı 28 Mart günü saat 14.00’de Adana Devlet Tiyatrosu’nun çalışma stüdyosunda gerçekleştirilecek “Artık Malzemeler ile Kukla Yapımı ve Oynatımı” atölye çalışmasına Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü öğrencileri katılacak.

14 Nisan saat 14.00’de ise Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Liliya Petrova’nın sunacağı “Bedensel Anlatım ve Dans” konulu seminer, ilköğretim ikinci kademeden seçilmiş 20 katılımcı ile gerçekleştirilecek.

21 Nisan saat 14.00’de Çukurova Üniversitesi öğretim görevlisi Berna Uğurlar’ın yapacağı Atölye Çalışmasının konusu ise “Sahne Sanatlarında Anlatımın Müzikle Güçlenmesi” olacak. Bu atölye çalışması da ilköğretim ikinci kademesinden seçilen 20 katılımcı ile gerçekleştirilecek.

OYUNLAR İSTANBUL SEYİRCİSİYLE DE BULUŞACAK

Devlet Tiyatroları’nın gelenekselleşen festival sezonunun ilk ayağını oluşturan ve 27 Mart -29 Nisan tarihleri arasında 14.’sü gerçekleştirilecek Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali; 1998 yılında Sabancı Vakfı’nın işbirliği ile başladı ve gelişerek bugünlere geldi. Ulusal düzeyde başlamasına rağmen, kısa sürede uluslararası nitelik kazanan festival, 2005 yılından itibaren Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’ndeki temsiller yoluyla, farklı ülke tiyatrolarını İstanbul seyircisi ile de buluşturmayı başardı.

Festival bünyesinde bugüne kadar, İspanya, Slovakya, İrlanda, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, İngiltere, Tataristan, KKTC, Japonya, Almanya, Sırbistan-Karadağ, Rusya, Avustralya, İtalya, ABD, Romanya, Mısır, İsviçre, Danimarka, Kırgızistan, İsrail, Slovenya, Polonya, Gürcistan, Moldova, Kore, Küba, Tuva, Litvanya, Şili, Kazakistan, Hollanda, Belçika, Çin Halk Cumhuriyeti gibi dünyanın her kıtasından gelen yabancı topluluklar ile yurdumuzdan özel tiyatro grupları, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatroları ekipleri 221 farklı oyunu 250 bini aşkın sanatseverle buluşturdu.


(CİHAN)


Kültür Sanat