Adana Valisi Atış: Ruhumuzu, beynimizi, yüreğimizi rahatsız eden her şey çevre kirliliği

05 Haziran 2009 - 13:00

Adana Valisi İlhan Atış, bundan 40 yıl önce çevre kirliliği denildiğinde kağıt toplamanın akıllara geldiğini belirterek, "Artık, beynimi, ruhumu, yüreğimi rahatsız eden her şey çevre kirliliğidir." dedi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası etkinlikleri açılış töreni Seyhan Oteli'nde gerçekleşti.

Programda konuşan Atış, günümüzde çevre kirliliğinin boyutlarının genişlediğini vurguladı. Manyetik kirlilikten bilgi ve değer yargılarına kadar pek çok şeyin kirlendiğine işaret eden Atış, "Pet şişeleri ayağımı engelliyor veya suyu kirletiyor. Ama bu 'felaket' beynimizi… Bizi daha çok kaosa itiyor. Çevre kirliliği denilince sadece sokaklardaki kirli sular akla gelmemeli. Beynimizi, ruhumuzu, yüreğimizi rahatsız eden her şey çevre kirliliğidir." diye konuştu.

Türkiye için bir şey diyemeyeceğini fakat Adana'nın mutlaka çevre kirliliğinden kurtulması gerektiğinin altını çizen Atış, bu konudan ilin valisinden üniversitedeki öğretim elamanlarına kadar herkese görev düştüğünü hatırlattı.

Vali de dâhil ülke yöneticilerinin bu hususta çok konuşmalarından daha ziyade meselenin halka benimsetilmesinin önemli olduğunu ifade eden Atış, şunları söyledi: "Ben de bu yüzden bütün umutlarımı 459 bin öğrenciye bağladım. Yani Adana'nın yüzde 25 'i öğrenci. Eğer öğrencilerimizin gönlünü ve sevgisini kazanabilirsek, hepimizin yüzü güler. Yeter ki onlara bu işi iyi anlatabilelim. Onları ikna edebilelim." Atış, Atık Kağıt Kampanyası'nda dereceye giren ASKİ'yi başarılı bulduğunu sözlerine ekledi.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nebi Erol Metin ise Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi (UÇEP) kapsamında Atık Kâğıt Toplama Kampanyası'na devam ettiklerini kaydetti.

Metin, 2009'da okullar ve kamu kuruluşlarının katılımı ile 44 bin 20 kilogram atık kâğıt toplandığını ve 5.502,50 TL. gelir sağlandığını aktardı. Metin, "70 kilogram atık kâğıdın bir ağacı kurtardığı düşünülürse, toplanan miktarla 628 ağacın kesilmesi önlenmiştir." şeklinde konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da 25 yıl önce Türkiye 8. Dünya Şehircilik Günü'nde yaptığı bir konuşmayı tekrar okuyup, o günden bugüne kentte meydana gelen gelişmelere dikkat çekti.

Konuşmaların ardından kağıt toplama kampanyasında dereceye giren Seyhan İlköğretim Okulu, Rotary Anadolu Lisesi, Mehmet Adil İkiz İlköğretim Okulu, ASKİ, Seyhan Nüfus Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi'ne ödülleri verildi. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün düzenlediği tören sonrasında katılımcılara çam ağacı fidesi dağıtıldı.


(CİHAN)


Türkiye