Afgan parlamenter: Afganistan'da yeni Türk okullarına, özellikle de kız lisesine ihtiyaç var (Özel)

08 Ekim 2009 - 12:25

Bazı temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Afganistan parlamenter heyeti, Türk okullarını övdü. TBMM Dışişleri Komisyonu'nu ziyaret eden Afgan heyeti, Türk okullarının Afganistan'da çok kaliteli bir eğitim verdiğini anlatırken, bu okulların özellikle ülkelerindeki terör ve şiddetin panzehiri olduğunu dile getirdi. Heyette yer alan Afgan bayan parlamenter, yeni okulların açılmasını isterken, bunların özellikle kız lisesi olmasının çok daha sevindirici olacağını ifade etti.

Üç gündür Türkiye'de bulunan Afganistan Senato Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Rida Azimi ve beraberindeki heyet, buradaki temasları çerçevesinde TBMM Dışişleri Komisyonu ile görüştü. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluğun, tarihe dayanan, çok sağlam gelenekleri görenekleri olan bir dostluk olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin, en zor zamanlarında Afgan halkının yaptığı yardımları unutmayacağını belirten Mercan, "Bu nedenle Afganistan'ın karşılaştığı sorunlara eğilmek, ilgilenmek, bizim için bir görevdir." diye konuştu.

Rida Azimi de terör olaylarının Afganistan'ın en büyük sorunlarından biri olduğunu aktardı. Türkiye'nin bu konuda çabalarının olduğunu belirten Azimi, teröre karşı ülkelerin birlikte hareket etmesini istedi.

TÜRK OKULLARINA ÖVGÜ

Azimi, Türkiye'den eğitim, tarım, ticaret gibi konularda yardım beklediklerini anlatırken, bu kapsamda özellikle ülkelerinde faaliyet gösteren Türk okullarından övgüyle bahsetti.

Türk iş adamları tarafından kurulan okullarda çocuklarının uluslararası standartlarda çok iyi bir eğitim aldığını anlatan Azimi, bu okulların Afganistan'daki terörün bitmesi ile ülkedeki iç barışın sağlanmasında çok önemli işlevler gördüğünü kaydetti. Bundan dolayı Türk milletine şükran duyduklarını ifade eden Azimi, "Biliyorsunuz savaş ve terör bizden çok şey alıp götürdü. Onun için bizim eğitime çok ihtiyacımız var. Ülkemizde Türk insanının açtığı okullar var. Çok sayıda çocuk oralarda eğitim görüyor. Üstelik çok iyi bir eğitim almaktadırlar. Çok kaliteli bir eğitim verilmektedir. Bu okullar sadece eğitim vermekle kalmıyor, aynı zamanda ülkemizdeki terörden kaynaklanan kaotik durumun önüne geçip barışı sağlıyor. Bunu takdirle ve şükranla karşılıyoruz." dedi.

Azimi, Türk heyetinden ülkelerinde daha fazla Türk okulu açılmasını da istedi. Afganistan'da halen 3 Türk lisesinin bulunduğunu hatırlatan Azimi, bunlara yenilerinin eklenmesinin kendileri için büyük ihtiyaç olduğunu söyledi. Özellikle kız liselerine ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Azimi, "Bu okullar birkaç vilayette bulunuyor. Bu okulların sayısı artırılıp, diğer illere de yayılırsa çok iyi olur. Özellikle kız okulları açılırsa buna çok daha seviniriz." diye konuştu. Azimi, ayrıca ülkelerinde bir üniversitenin açılmasını da talep etti.


(CİHAN)


Türkiye