Afgan-Türk okulları, Afganistan'a bu yıl 75 madalya getirdi

08 Ekim 2012 - 14:46

KABİL - Afganistan’da faaliyet gösteren Afgan-Türk okullarının öğrencilerinin bu yıl uluslararası bilim olimpiyatlarından ülkeye 75 madalya getirdiği bildirildi. Kabil’deki Türk okulunda tören düzenlenirken, madalya getiren öğrencilere ödül verildi.

Kabil’deki Afgan-Türk okulunda bu yıl katıldıkları uluslararası bilim olimpiyatlarından ülkelerine madalya getiren öğrenciler için tören düzenlendi. Törende 12 altın, 24 gümüş ve 39 bronz toplam 75 madalya kazanan öğrencilere ödüller verildi. Ödülleri öğrencilere törene katılan Afganistan Eğitim Bakanı Faruk Vardak tek tek verdi. Törene Afgan yetkililerle birlikte Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk ve Afgan-Türk okullarının Genel Müdürü Numan Erdoğan katıldı.

Afganistan Eğitim Bakanı Vardak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her zaman Afganistan’a eğitim alanında destek verdiğine vurgu yaptı. Vardak, “Dünyanın birçok ülkeleri bize yardım etmeye kalktı ama, Türk okullarının yaptığı yardım ve hizmet başkadır. Biz asla unutmuyoruz, çünkü bu eğitim kurumları bize balık tutmayı öğretiyor, balık yemeyi değil.” dedi.

Türk Büyükelçi Öztürk de Afgan-Türk okullarının başarısından bugün sevinç ve gurur duyduğunu ifade etti.

Afgan-Türk okulları Genel Müdürü Erdoğan ise Afganistan ve Türkiye'nin bin seneden fazla dostluk ilişkisi olduğunu dikkat çekti. Erdoğan, “Bundan sonra da bu dostluğu koruyabilmek için elimizden geleni yapacağız. Olimpiyatlara 135 ülkeden bin 500 öğrenci katılmıştı. Bu olimpiyatların amacı birlik, beraberlik, sevgi ve muhabbeti dünya çapında sağlamaktır ve öğrencilere hep bu duygular telkin edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Törende Afganistan Eğitim Bakanı Vardak öğrencilere hediyelerini verirken, bakanlığın en büyük madalyasının da Afgan-Türk okullarına verileceğini bildirdi.

Afgan-Türk okullarının öğrenciler şimdiye kadar katıldıkları uluslararası bilim olimpiyatlarından Afganistan’a 51 altın, 73 gümüş ve 88 bronz olmak üzere toplam 212 madalya getirdi.

(CİHAN)


Dünya