AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi kliniği açıldı, öğrenci alımı önümüzdeki yıl

30 Aralık 2010 - 10:01

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Diş Hekimliği Fakültesi kliniğinin hizmete girdiğini belirterek, "Önümüzdeki yıl fakülteye öğrenci alınacak. Ayrıca, kampus alanı içerisinde yeni binası yapılacak." dedi.

AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi kliniğinin, üniversitenin şehir içi kampusunda hizmete girmesi nedeniyle bir tören düzenlendi. Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ve üniversite personelinin katıldığı törende, klinik ve fakülte hakkında bilgi verildi. Rektör Prof. Coşkun, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin bölgedeki tek diş hekimliği fakültesi olduğunu söyledi. Coşkun, fakültenin açılış teklifinin yaklaşık 6 yıl önce yapıldığını, ancak bu geçen sürede herhangi bir adımın atılmadığını kaydetti. Göreve geldiği tarihten itibaren fakültenin açılması için girişimlerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Hayri Coşkun, şunları söyledi:

"Mart ayı itibariyle diş hekimliği fakültesi resmen açılmış oldu, Nisan ayı itibariyle de hocamızı dekan olarak buraya atamış olduk. Kaynak bulduk ve kaynağı bulduktan sonra hemen 4-5 ay içersinde bu hale getirdik. Alan küçük de olsa bu hale gelmesi kolay olmuyor. Yapı İşleri Daire Başkanlığımız bakım onarım konusunda çok büyük gayretleri oldu, kısa sürede tamamlandı. Devlet Planlana Teşkilatı'ndan temin ettiğimiz 1 milyon TL'lik kaynağı da buranın cihazları için kullandık. Bu cihazların alımında da İdari Mali İşler Daire Başkanlığı gece gündüz çalıştı."

BÖLGENİN TEK DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Coşkun, fakültenin bölgenin tek diş hekimliği fakültesi olduğunu aktardı. Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, fakülteye yatırımların devam edeceğine vurgu yaptı. Coşkun, şöyle devam etti: Diş Hekimliği Fakültesi ve klinikleri için yatırımlarımız burada kalmayacak. Önümüzdeki yıl 2011 yılı içersinde de cihaz alımlarımıza devam edeceğiz şu an kaynağımız hazır. Ayrıca, fakültenin inşaatına da 2011 yılı içersinde hızlı bir şekilde başlayacağız. Hızlı, güvenli, kaliteli bir şekilde inşaatımıza başlayıp en kısa zamanda bu inşaatı bitirmek için tüm gayretlerini bekliyorum Yapı İşleri'nin. Önümüzdeki yıl 2011'in eylül ayı içersinde de diş hekimliği fakültesinin öğrenci alımını da gerçekleştireceğiz. Böylece eğitim öğretime de başlamış olacağız. Diş Hekimliği Fakültesi olarak bölgede şu an tek fakülte konumundayız. Sakarya'ya kadar diş hekimliği fakültesi sadece Bolu'da var. Bolu halkımıza, tüm üniversite personeli ve öğrencilerimize seslenmek istiyorum. Artık ileri diş tedavileri için başka yerlere gitmelerine gerek kalmayacak. Bu tedaviler uzun süreli oluyor, bunlar için uzağa gitmeye gerek kalmayacak."

24. KLİNİK HİZMETİ VEREN FAKÜLTE

AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Duran ise Türkiye'de bulunan diş hekimliği fakülteleri hakkında bilgi verdi. AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nin çok kısa süre önce kurulmasına rağmen klinik hizmeti veren 24 fakülte arasına girdiğini kaydeden Prof. Duran, şunları kaydetti:

"Türkiye'de şu an kuruluşu sağlanmış olan 34 tane diş hekimliği fakültemiz var. Bu fakültelerin içersinde klinik hizmeti veren 23 tane fakülte bulunuyor. Klinik hizmeti veren fakültelerimiz aynı zamanda eğitim öğretimine de devam etmekte. Bugün Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Türkiye'nin 24. klinik hizmeti veren fakültesi olarak kayıtlara girdi. Rektörümüzün maddi ve manevi desteğiyle çok kısa sürede bu kliniğimizi açtık. 2009 ve 2010 yılı içerisinde toplam 8 fakülte kurulmuş olmasına rağmen, bu fakültelerden hiç birisinde klinik hizmetleri başlamadı. Gerek kurum olarak, gerek biz çalışmalarımıza çok kısa sürede başladık ve 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde kliniğimizi açtık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin kuruluşu 2009, 2010'da olmasına rağmen aynı yılda klinik hizmetlerini açan bir başka fakülte benim bilgim dâhilinde yok."

YENİ AÇILMASINA RAĞMEN BÜTÜN HİZMETLERİ VERECEK

Yeni açılmış olmasına rağmen fakültede bütün hizmetlerin verileceğini söyleyen Prof. Dr. Durun, "Bu binamız, öğrencilerimiz için deprem konutu olarak yapılmıştı. Şu an 900 metrekare kapalı olan bir alanımız var. Diş Hekimliği Fakültesi klinik hizmetleri 7 anabilim altında veriliyor. 7 anabilim dalının hepsini biz burada açtık. Sadece Radyoloji Bölümü hariç, diğer bütün bölümlerde öğretim üyelerimiz olacak. Bazı bölümlerde 2 ve bazı bölümlerde 3 öğretim üyemiz olacak. Şu anda 5 öğretim üyesi ile hizmet veriyoruz. Bu hafta içerisinde toplamda 4 öğretim üyesi, 8 araştırma görevlisi olmak üzere 12 kişilik kadromuz olacak. Biz burada 15 öğretim elemanı ile hizmete başlamış olacağız. Yeni kurulan bir fakülte için bu sayı gayet iyi ve yeterlidir. Burada yapacağımız hizmetler ve klinik açısından değerlendirdiğimizde, Türkiye'de herhangi bir diş hekimliği fakültesi kliniğinde ne tedavi yapılıyorsa aynısı burada bütün detayıyla yapılacak." ifadelerini kullandı.

20 KİŞİ AYNI ANDA TEDAVİ OLABİLECEK

Bina ve teçhizat ile ilgili bilgiler veren Dekan Prof. Dr. Duran, şunları aktardı: "Bu binanın tadilatı ile ilgili yaklaşık 500 bin TL gibi bir para harcandı ve içine yerleştirdiğimiz üniteler ile ilgili yaklaşık 1 milyon TL para harcadık. Bu 1 milyon TL ile almış olduğumuz ünite sayımız 20'dir. 3'ü ameliyathane olmak üzere 17'si kliniklerde kullanılacak. Burada aynı anda 20 hasta tedavi görebilecek. Diş hekimliği alanında her türlü hizmeti burada tamamını yapabilecek konumdayız."

Prof. Dr. Duran, kliniğe tedavi olmak üzere gelen bütün hastaların elektronik kimlik kartı olacağını ve bu kart sayesinde hızlı bir şekilde evrak karmaşası olmadan tedavi hizmetlerinin sürdürüleceğini söyledi. Prof. Duran, aletlerin alınmasında kendilerine maddi ve manevi destek sağlayan Rektör Prof. Dr. Coşkun'a teşekkür etti.


(CİHAN)


Türkiye