Ailelerin sürekli ders çalış başkısı öğrencilerde sınav kaygısını artırıyor

07 Mart 2010 - 16:50

Anne ve babaların 'ders çalış baskısı' öğrencilerde sınav kaygısını artırıyor.

Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi'nden Dr. Ramazan Özarslan, velilerin çocuklarına 'sürekli dersini yaptın mı' ve 'odanda ders çalış' sözlerinin öğrencilerde sınav kaygısını arttırdığını söyledi.

Dr. Ramazan Özarslan, düzenli ders çalışma alışkanlığı bulunan öğrenciye gereksiz bir şekilde git dersine ve sınava çalış demenin onurunu inciteceğini belirtti.

Çocukları anlama ve öğrenme güçlüğü çeken ailelerin sorunun köklü çözümü için bir uzmana başvurması gerektiğini ifade eden Özarslan, aşırı sınav kaygısının öğrencide ruhsal çöküntü ile fiziksel rahatsızlıklara neden olabileceğini kaydetti.

Ailelerden çocukları üzerinde beklentiye girmemesini isteyen Özaslan, beklentiler yerine getirilememesi halinde öğrencide suçluluk psikoloji oluştuğunu söyledi.

Özarslan, "Ders çalış baskısı aynı zamanda sınav kaygısını beraberinde getiriyor. Anne ve babalar Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'na hazırlanan çocuklarına ders çalış baskısı yapmasın. Eğer baskı yapılırsa öğrencide sınav kaygısı artacağı için ruhsal çöküntü yanında el ve göz kapakları titremesi gibi 'tik'lerin oluşmasına neden olacaktır." diye konuştu.

Özarslan, sınav kıygısıyla birlikte öğrencilerde mide bulantısı, nefes darlığı, yeme ve içme bozukluğu, uyku bozukluğu, avuç içi terlemesi, yüksek heyecandan bayılacak gibi olma ve karın ağrısı olacağını dile getirdi.

Öte yandan, tiyatro ve sinema sanatçısı Sümer Tilmaç, Serik Kabadayı beldesinde 40 dönüm üzerine kurdukları Melek Çiftliği'nde haftanın belirli günlerinde yaptıkları kültür ve sanat etkinlikleriyle öğrencileri sınav kaygısından uzaklaştırdıklarını ifade etti.

Sümer Tilmaç, haftada 2 gün Sadri Alışık Sanat evi'nde öğrencilere Yeşilçam ve Türk tiyatrosuyla bilgilendirme yaptığını anlattı.

Çocukların kendilerini düzgün ifade etmelerinin yolunu küçük yaşta tiyatro ve güzel sanatların her hangi bir dalıyla tanışmaktan geçtiğini aktaran Tilmaç, öğrencilerin sınava hazırlamasında en büyük destekçilerinin anne ve babaları olması gerektiğini vurguladı.

Tilmaç, "Çiftliğimizde yaptığımız, sosyal, kültür ve sanat etkinlikleriyle YGS ve Seviye Belirleme Sınavı(SBG) girecek öğrencilerimizi sınav kaygından uzaklaştırıyoruz. Kültür ve sanat etkinlikleriyle derslerine çalışmada moral ve motivasyon sağlıyoruz." şeklinde konuştu.


(CİHAN)


Türkiye