Akın Birdal'a saldıran sanık hem yumruktan hem provokasyondan yargılanacak (Özel)

30 Aralık 2010 - 14:27

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a 10 Eylül'de Bursa'da düzenlenen mitinginde saldıran sanık, 8 yıl hapis talebiyle yargılanacak.

Halen tutuklu bulunan sanık Bilgehan Şimşek, Birdal'ı yaralamaktan 4, 'Türk-Kürt düşmanlığı çıkarmak, halkı kin ve nefrete sürüklemek' suçundan da 4 yıl olmak üzere 8 yıl hapis istemiyle önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. Olayın ardından sanığa saldıran 13 kişi de 3 ile 5 yıl arasındaki hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Bilindiği gibi; Bilgehan Şimşek, 10 Eylül günü Bursa merkez Osmangazi ilçesi Gökdere Meydanı'nda BDP tarafından düzenlenen mitingde, BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'a saldırdı. Zanlı, olayın ardından partili bir grup tarafından linç edilmek istendi. Şimşek, saldırının ardından polis tarafından gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan zanlı tutuklandı.

Cumhuriyet savcısı olayla ilgili iddianamesini tamamladı. İddianamede, sanık Şimşek'in 'Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit' suçundan 4 yıl, 'kasten yaralamak' suçundan da 4 yıl olmak üzere toplam 8 yıl hapsi isteniyor. İddianamede, Şimşek'in eylemi sonrasında mitingde bulunan kalabalığın galeyana gelerek zanlıya saldırdığı belirtiliyor. Şimşek'in, kendisine saldıranlar hakkında şikayetçi olduğuna dikkat çekilen iddianamede, haklarında 3 ile 5 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak şüpheliler Ayla Y., Nadir K., Abdulaziz A., Ayhan I., Müslüm D., Neşe Y., Selahattin A., Serhat A., Tayfun C., Ö.Ö., Ulaş D., Teoman K.K. ve Nizamettin A.'nın Şimşek'e vurmadıklarını söylediklerinin altı çiziliyor.

BABASINA MEKTUP YAZMIŞ

Saldırı sonrası gözaltına alınan Bilgehan Şikmşek'in üzerinden bir otobüs bileti ile babasına yazdığı mektup çıktığı da iddianamede yer alıyor. Şimşek, mektubunda, "Hapse girerken, mezara girerken bile sana pisliklerimi temizlettirmek zorunda kaldığım için çok üzgünüm ve utanıyorum. Beni affet baba, hakkınızı helal edin." ifadelerine yer vermiş.

Türk-Kürt çatışması çıkartarak halkı korku ve paniğe sürüklemekle suçlandığı iddianamede, Şimşek'in, 'kamu görevlisine görevinden dolayı kasten yaralama eylemi' sebebiyle TCK'nın 86/1, 86/3c maddelerine göre 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve verilecek cezanın yarı oranında artırılması isteniyor. Şimşek'in halk arasında korku ve paniğe yolaçmak amacıyla tehdit eylemlerine uyan TCK'nun 213/1 maddesine göre 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, Şimşek'e saldıran 13 zanlının da 3 yıldan az olmamak üzere 3-5 yıl hapis istemiyle yargılanması öngörülüyor. İddianamenin kabul edilmesi halinde, Şimşek ve diğer sanıklar, önümüzdeki günlerde Bursa Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.


(CİHAN)


Türkiye