Alanya polisi, geceleri karanlık sokaklarda bekçi gibi düdük çalıyor

23 Mart 2011 - 13:42

ANTALYA - Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü, gece yarısından sonra ara sokaklar ve aydınlatmanın yetersiz olduğu mahalle aralarından düdük çalma uygulaması başlattı. Düdük çalıp güven duygusunu aşılayan polis, el feneriyle de karanlıkları aydınlatıyor.
17 bölgeye ayrılan ilçede gece devriyesinde bulunan 10 polis ekibi, belirli aralıklarla farklı bölgelere giderek kontrol yapıyor. Çalan düdükle uyanan bazı mahalleliler, merakla balkon ve sokağa çıkıyor. Uygulamayı basın mensuplarından öğrenen Turan Erşahan, düdük sesini duyup sokağa inenlerden biri oldu. Erşahan, “İş yerindeydim, daha eve gidememiştim. Düdük sesini duydum. ‘Nedir bu düdük sesi’ diye çıktım. Uygulama yaptıklarını düşündük ilk etapta, ondan buraya geldim. Çok güzel bir uygulama. Teşekkür ederim.” dedi.
Alanya Emniyet Müdürü Erkan Dur, düdük uygulamasında temel amacın özellikle geceleri mala karşı işlenen suçlara yönelik önlem almak olduğunu ifade etti. Dur, “Çocukluk dönemimizde var olan bir uygulamayı tekrar hayata geçirerek düdük sesi ile güven duygusunu arttırmak istiyoruz. Suç işlemeye meyilli olanlara karşı polisin her yerde ve her zaman olabileceğini gösterip suç işledikleri zaman yakalanacakları korkusunu oluşturmak istiyoruz. Ayrıca ‘suçlular karanlığı sever’ düşüncesi ile park ve bahçe aydınlatmalarının artırılması için eksikliklerle ilgili tutanak tutarak ilgili kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Kısa zamanda mahalle aralarında mal ve cana karşı işlenen suçları önlemiş olacağımız için vatandaş, polisin verdiği huzuru, güvenliği hissedecek." diye konuştu.(CİHAN)


Güncel