Aldırmaz'dan 'rozet krizi' açıklaması

28 Ekim 2013 - 16:02

ADANA - Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen Çelenk Koyma Töreni’nde Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile arasında geçen tartışma ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet ve bayrağın bu topraklar için ayrılmaz bir bütün olduğunu aktaran Aldırmaz, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümünde en anlamlı armağanın, rengini bu topraklar için kanını dökmüş aziz şehitlerimizden alan şanlı bayrağımız olacağı kanaatiyle hazırlanan ay-yıldızlı rozetleri tören alanında bulunan protokol mensuplarına ve vatandaşlarımıza dağıtmak istedik. Ancak maalesef, şimdiye kadar gerek uygulamaları, gerekse söylemleriyle her fırsatta Adana Büyükşehir Belediyesi’ni hedef alan Adana Valisi, ‘Bayrak dağıtımı’ gibi tüm mülahazaların üzerinde ulvi bir gaye taşıyan bu girişimimizi engellemek istemiş, birlik ve beraberliğimizin zirvesini yaşadığımız bu güzel günü gölgelemiştir.” dedi.

Bu topraklarda bayrağın en geçerli ve muteber simge olduğunu vurgulayan Aldırmaz açıklamasında şunları söyledi: “Hangi ırktan, dinden, mezhepten olursa olsun, tüm yurttaşlarımızın gönlünde bayrağımızın ayrı bir yeri vardır. Ay-yıldızlı bayrağımız, Cumhuriyet’in simgesi, bağımsızlığımızın sembolü ve milletimizin namusudur. Bundan evvel olduğu gibi bundan sonra da, her şeyi ile milletimizin gönlünde müstesna bir yeri olan bayrağımızı, her yerde taşımaya ve taşıtmaya devam edeceğiz.”

(CİHAN)


Güncel