Alman halkı Büyük Koalisyon'u istiyor

11 Ekim 2013 - 17:08

BERLİN - Almanya'da Federal Parlamento'nun açılmasına iki haftadan az bir süre kala Almanya'da hükümet kurma çalışmaları devam ediyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller ile görüşen Hıristiyan Demokrat Parti (CDU), 22 Ekim 2013 tarihinden önce kararını verecek. Partiler koalisyon görüşmeleri yaparken halk büyük koalisyona sıcak bakıyor.

ARD'nin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre vatandaşların yüzde 66'sı CDU-SPD hükümetinin ülke için daha iyi olacağını düşünüyor. Seçim öncesi yüzde 40'larda olan büyük koalisyona destek giderek artıyor. SPD tabanında da iktidar olma isteği güçleniyor. Sosyal demokratların yüzde 60'ı partilerinin Merkel'in küçük ortağı olmasına destek veriyor.

Yeşiller'le CDU'nun koalisyonunu araştırmaya katılanların yüzde 37'sı olumlu bulurken yüzde 61'i ülkeye katkı vermeyeceğini düşünüyor. 22 Eylül'deki federal seçimde Birlik Partileri CDU ve CSU'ya büyük zafer yaşatan seçmenlerin, koalisyon görüşmelerinde küçük partilerin de isteklerinin yerine getirilmesini istemesi dikkat çekiyor. Halkın yüzde 83'ü, yeni hükümetin SPD ve Yeşiller'in ısrar ettiği asgari ücretin uygulanmasını istiyor. Muhalefet partileri yasal olarak 8,50 Euro asgari ücret talep ediyorlardı.

Diğer ilginç bir sonuç ise vatandaşların yüksek gelirlilerin daha fazla vergi ödemelerine destek vermesi oldu. CDU muhtemel vergi artışına karşı çıkıyor. CDU'nun kardeş partisi CSU Başkanı Horst Seehofer'in, koalisyon sözleşmesi için şart koştuğu yabancıların Alman otobanları için geçiş ücreti ödemesi fikrine araştırmaya katılanların yüzde 62'si destek verdi. CDU'nun ısrarla yasalaştırdığı çocuklarına evde bakmak isteyenler için ödenen “Evde çocuk bakım yardımına” halkın yüzde 54'ü soğuk yaklaşıyor.

YEŞİLLER SALI GÜNÜ KARARINI VERECEK

CDU ile koalisyon ön görüşmesi yapan Yeşiller gelecek hafta Salı günü ikinci bir görüşme yapıp kararını verecek. Yeşiller Federal İdari Sorumlusu Steffi Lemke, yaptığı açıklamada "Salı günü kararımızı vereceğiz, ertelememiz mümkün değil. Çünkü gelecek hafta sonu parti kurultayımız var." dedi. Lemke, delegelerin koalisyon ön görüşmesini içeren bilgi almaya haklarının olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz perşembe bir araya gelen Yeşiller ve CDU'nun görüşmesinden birbirlerine yakınlaştıklarına dair somut izlenim çıkmadı. Sadece sanayi için yenilenebilir enerji indirimi konusunda CDU'nun Yeşiller'e yaklaştığı belirtildi. İki partide ikinci bir görüşme yapmak için anlaşma sağladıklarını ve Salı günü bir araya geleceklerini duyurdu.

(CİHAN)


Dünya