Alman Ordusu, Müslüman çatı kuruluşlarından imam istiyor

01 Aralık 2012 - 14:29

FRANKFURT - Alman Ordusu, Müslüman askerlerin ihtiyaçlarına karşı duyarlı açıklamalarda bulundu. Müslüman çatı kuruluşlarına çağrıda bulunan Yarbay Dr. Uwe Ulrich, “Eğer bu kuruluşlar kendi aralarında anlaşıp yol gösterirse, biz de Federal Ordu'da Müslüman askerleri dini ihtiyaçlarını karşılama adına 'askeri imam' istihdam etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Federal Ordu'nun Koblenz şehrinde bulunan Kültürlerarası Yeterlilik Koordinasyon Dairesi Direktörü Yarbay Dr. Uwe Ulrich, Alman ordusunda artık kayda değer sayıda farklı din ve kültürlerden gelen asker bulunduğunu belirtti. Ulrich, “Federal Ordu zamanın gerektirdiği değişikliklerin farkına vardı ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli adımları atmaya başladı.” dedi. Orduda görevli her bir askerin birey olarak tek tek gözetildiğini belirten Dr. Ulrich, iç hizmetlerde “onur, saygı ve değerlilik” ilkelerinin merkezi öneme sahip olduğunu vurguladı.

"İSLAM HAKKINDA BİZİM VERECEĞİMİZ BİLGİLER SINIRLI"

Ordunun Katolik Askeri Papazlık Dairesi'nden Prof. Dr. Thomas R. Elßner, komuta kademesindeki askeri yetkililer için genel İslami bilgileri içeren yayınlar hazırladıklarını belirterek, “İslam dinine ait temel bilgileri ve İslami bayramları içeren bu yayınlar sayesinde komutanların Müslüman askerlerin dini hassasiyetlerinden haberdar olması mümkün hale geliyor.” diye konuştu. Ancak İslam dini hakkında verebilecekleri bilgilerin yine de sınırlı olacağına dikkat çeken Prof. Elßner, devlet yapısı gereği böyle bir atama yapmadığı için bu noktada asıl görevin Müslüman kuruluşlara düştüğünü, çatı örgütlerinin bir araya gelerek uzlaşmaya varmaları halinde Federal Ordu'daki Müslüman askerlerin dini ihtiyaçlarının birinci elden yetkili askeri imamlar tarafından karşılanabileceğini ifade etti.

İMAMI MÜSLÜMAN ÇATI KURULUŞLARI TAYİN ETMELİ

Yarbay Dr. Uwe Ulrich de Katolik ilahiyat uzmanı Prof. Elßner gibi Müslüman çatı kuruluşlarını göreve davet ederek, “Bu kuruluşların askeriyede dini hizmetlerin nasıl verileceğini belirlemesi gerekiyor.” dedi. Ulrich ayrıca cuma namazı ve vakit namazlarının eda edilmesinde diğer Müslüman ülkelerin ordularındaki uygulamalara baktıklarını ve bünyesinde azımsanmayacak sayıda Müslüman asker bulunan Amerikan, İngiliz ve Fransız ordularının uygulamalarını incelediklerini kaydetti. Askeri imam istihdamında benzeri yönde kanaat belirten Ulrich ve Elßner, Federal Ordu'nun askeri imam atamasının mümkün olmadığını ifade ederek, bu konuda Müslüman çatı kuruluşlarını ortak bir zeminde buluşmaya davet etti.

DİNİ BAYRAMLAR DA ANLAYIŞ GÖSTERMEK ÖNEMLİ

Almanya'da resmi tatillerin birçoğunun dini kökenli olduğunu belirten Yarbay Dr. Uwe Ulrich, Müslüman askerlerin dini bayramlarında yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını da dile getirdi. Afganistan'daki Alman birliklerinde iki yıl süreyle görev yapan Türk kökenli bir asker ise “Ben Hıristiyan asker arkadaşlarım için Noel zamanında severek ve isteyerek nöbet tuttum. Ancak Ramazan Bayramı'nda izin istediğimde üstlerimden gerekli anlayışı göremedim.” dedi. Bu ve benzeri sıkıntıların farkında olduklarını ifade eden Dr. Ulrich ise, “Müslüman askerlerin ibadetlerini nasıl yapacakları ve bayram izinlerini mümkün olduğu kadar gözetmek arzusundayız. Bu ihtiyaçların gündeme geldiği durumlarda sorunun ilgili komutanın da onayıyla, askerler arasında çözülebilir olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMANLAR KÜNYEYE DİNLERİNİ YAZDIRABİLECEK

Öte yandan Yarbay Dr. Ulrich konuşması sırasında Müslüman askerler için getirilen bir yeniliğe de dikkat çekti. Yurtdışı görevlerde hayatını kaybeden askerlerin cenaze merasimlerinde okunacak dualar hakkında bölgedeki komuta kademelerinin bilgilendirildiğini belirten Ulrich, bunun yanı sıra artık Müslüman askerlerin de tıpkı Hıristiyan arkadaşları gibi inançlarını künyelerine yazdırma imkanına sahip olduğunu belirtti. Ölen askerlerin dini merasimleri açısından hayati öneme sahip olan künyeler hakkında bilgi veren Yarbay Ulrich, “Hıristiyan askerler isteğe bağlı olarak Katolik ya da Protestan olduklarını künyelerine işletebiliyor. Müslüman askerler de benzeri şekilde artık 'ISL' kısaltmasını künyelerine işletebiliyor.” diye konuştu.

(CİHAN)


Dünya