Alman-Türk Sağlık Sempozyumu başladı

18 Ekim 2013 - 12:48

BURSA - Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) ile Alman-Türk Sağlık Forumu işbirliğiyle düzenlenen 'Alman-Türk Sağlık Sempozyumu' başladı. BUSAT Başkanı Metin Yurdakoş, "Gerek ulaşımı ve doğal güzellikleri gerekse tarihi altyapısı ile Bursa, orta vadede termal turizmde çok şanslı şehirlerden bir tanesi." dedi.

BUSAT tarafından Alman-Türk Sağlık Forumu işbirliğiyle bir otelde düzenlenen 'Alman-Türk Sağlık Sempozyumu' öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Metin Yurkadoş, Almanya'da, Türkiye'nin imkanlarına ihtiyacı olan insanlara seslerini duyurabilmek ve Türkiye'nin bugün geldiği medikal ve termal seviyedeki konuları onlara anlatabilmek için bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Yurdakoş, şunları kaydetti:

"Onların da en büyük sağlık sigortalarının temsilcileri de bugünkü sempozyumda var. Bu sempozyum, sağlık sigorta sistemlerinin Almanya'daki Türk vatandaşlarına ve Türkiye'deki Alman vatandaşlarına verebilecekleri imkanların anlatılmasını da kapsıyor. Daha çok Türk kökenli vatandaşlar Türkiye'de ve Bursa'da tedavi olmayı tercih ediyorlar. En çok tercih ettikleri konuların başında termal tedavi türleri geliyor. Termal tedavi türlerini Bursa'da almak istiyorlar. Diş tedavilerini Bursa'da yaptırmak ve birçok medikal tedavi türlerini Bursa'da almak istiyorlar. Biz bu imkanlarımızı teorik olarak hem bu sempozyumda anlatacağız hem de pratik olarak yerinde göstereceğiz. Bursa'da yapılması planlanan Dağyenice Termal Tatil Köyü Projesi de çok önemli. Gerek ulaşımı ve doğal güzellikleri gerekse tarihi altyapısı ile Bursa, orta vadede termal turizmde çok şanslı şehirlerden bir tanesi. Dağyenice de bu projelerden bir tanesi ve serbest sağlık bölgesi olarak ilan edilmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Serbest bölge olarak faaliyete geçeceğini umut ediyoruz. Sağlık turizmi, katma değeri çok yüksek olan bir sektör. Sanayide 100 liralık bir ihracat yaptığınızda 80 lirası dışa bağımlı olarak gidiyor, katma değeri yüzde 20 civarında kalıyor. Sağlık sektöründe yabancılara 100 liralık hizmet sunduğunuzda 90 lirası katma değer olarak ülkemizde ve şehrimizde kalıyor. Onun için sağlık turizminin Türkiye'nin gelecek vizyonunda önemli yer tutacağını, Bursa'nın da hak ettiği yeri alacağına inanıyoruz."

Öte yandan, sempozyuma, Alman-Türk Sağlık Forumu Başkanı Emekli Senatör Ulf Fink, Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Danışma Kurulu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Dr. Mustafa Esgin, Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, Türkiye ile Almanya'dan sektör temsilcileri ve akademisyenler katılıyor.

(CİHAN)


Güncel