"Almanya entegrasyon konusunda Kanada'dan ders almalı"

01 Aralık 2012 - 13:34

KREFELD - Berlin Toplum ve Gelişim Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre Kanada, entegrasyon konusunda kendisi gibi en çok göç alan Almanya'dan çok daha başarılı. Kanada'nın başarısının nedeni ise net bir puan sistemine göre hareket etmesi. Bu sisteme göre Kanada'da yaşamak isteyenler eğitime, dil yeteneğine ve yasaya göre seçiliyor. Bu sayede yüksek kalifiye eleman oranının artması sağlanıyor.

Berlin Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre Kanada, Almanya'ya kıyasla entegrasyonu daha iyi sağlıyor. Her iki ülke de dünya çapında en yüksek göçmen oranına sahip. Ancak Almanya'da çoğu kişi daha düşük vasıflara sahipken, Kanada'da bulunan göçmenler yerli halktan daha yüksek vasıflara sahip. Göçmenlerin yüzde 45'inin yüksek okul mezunu olması nedeniyle de iş bulma imkanları daha kolay. 25 ila 54 yaş arası göçmenlerin yüzde 75i istihdam edilmiş. Almanya'da ise bu oran yüzde 69'u buluyor.

Sonuçlar Berlin Toplum ve Gelişim Enstitüsü'nün Kanada'ya ait verileri ve araştırmaları analiz etmesiyle elde edildi. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, bilhassa ikinci neslin başarısının etkileyici olduğunu söylüyor. Göçmenlerin çocukları akademik kariyer yaptıkları için Kanadalı yerli halkın çocuklarını kariyer anlamında geçtiğini belirten araştırmacılar, Almanya'da ise göçmen çocukların orta ve yüksek okul mezuniyetinde oran olarak yerli halktan geride olduğunu hatırlatıyor.

Kanada'nın bu konudaki başarısının nedeni ise net bir puan sistemine göre hareket etmesi. Bu sisteme göre Kanada'da yaşamak isteyenler eğitime, dil yeteneğine ve yasaya göre seçiliyor. Bu sayede yüksek kalifiye eleman oranının artması sağlanıyor. Kriterlere uygun olan kişiler, iş imkanı olmadan da Kanada'ya girme hakkı elde ediyor. Daha düşük kalifiyeli olanlara ise istihdam ihtiyacını karşılamak adına iş imkanı bulmuşlarsa sınırlı sürede kalma hakkı tanınıyor.

Diğer taraftan azalan nüfus nedeniyle Almanya'da istihdam yaşında olan kişi sayısının 2020 yılına kadar altı milyon azalacağını söyleyen uzmanlar, firmaların yurtdışından çalışana ihtiyaç duyacağı konusunda uyarıyor. Önümüzdeki yıllarda geniş kapsamlı eksiklerin, bilhassa yüksek kalifiye eleman eksikliğinin olacağı düşünen araştırmacılar, Almanya'nın kendini hala göçmen ülkesi olarak takdim edemediğinden yakınıyor. Berlin Enstitüsü'ne göre Kanada'nın göçmen ve entegrasyon tecrübesi, Alman politikasında kullanabilecek yaklaşımlar sunuyor.

(CİHAN)


Dünya