Almanya'da eski bir cumhurbaşkanı ilk kez yargılanıyor

14 Kasım 2013 - 18:14

HANNOVER - Almanya'nın ski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı olduğu dönemde 719,40 Euro'luk konaklama ve yemek masrafını bir yapımcının ödemesi nedeniyle çıkar sağlamak suçlamasıyla Hannover Eyalet Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Münih'teki Oktober Festivalinde kaldığı otel masraflarının film yapımcısı David Groenewold tarafından ödendiği iddiası üzerine başlayan davanın durdurulması teklifi ilk duruşmada reddedildi.

Duruşmada, otel masrafıyla ilgili film yapımcısı David Groenewold savunmasını yaptı. Yapımcı, “Christian Wulff ile kendi filmimin galasında tanıştım ve özel hayatımdaki problemleri konuşabilecek kadar yakın arkadaş olduk. Mallorca'da hatta tesadüfen beraber tatil yaptık. Wulff'un evinde bugüne kadar iki defa kaldım. Filmimin galasına davet ettiğimde Wulff eşi ve çocuğuyla geldi. Gittikleri oteldeki masrafların hepsini ben ödemek istedim ama Wulff kabul etmedi ve 570 Euro'luk bölümünü ödedi. O gün otelde beraber yediğimiz yemek ve ekstra giderler için oluşan 200 Euro'luk faturayı da ben Wulff'un haberi olmadan ödedim. Çünkü onlar benim aile dostum ve konuklarımdı. Hiçbir karşılık da beklemedim." dedi.

'37 YILLIK MESLEK KARİYERİMDE HİÇBİR YOLSUZLUK OLMADI'

Christian Wulff ise savunmasında şu ifadeleri kullandı: “Bunlar yaşandığında Cumhurbaşkanı değil, Aşağı Saksonya Başbakanı'ydım. Dönemimde film ve kültür sanatları bana bağlıydı. Birçok film şirketiyle görüştüm. 2008 yılındaki Münih Oktober Festivali'ndeki film galasında kaldığım otelin masrafı olarak 570 Euro'yu kredi kartımdan ödedim. Akşam yemeğini beraber yediğimizi hatırlamıyorum, ama öyle olmuş olsa da önemli değil, o benim aile arkadaşım. Haber vermeden faturayı ödemiş olabilir. Beni tanıyanlar menfaat karşılığı bu işi yapmayacağımı bilirler."

Hakkında 24 polis, 4 savcının araştırma yaptığını ve 30 bin sayfalık dosya hazırlandığını belirten Wulff, "37 yıllık meslek kariyerim boyunca hiçbir yolsuzluk olmamıştır. Bugüne kadar vergilerimi düzenli ödedim. Başbakan olduğum dönemde yılda binin üzerinde randevum oluyordu. Normalde masrafları devlete ödetebilirdim. Ama cebimden ödedim. Suçlamaları da kabul etmiyorum.” dedi.

Dava gelecek hafta görülecek duruşmayla devam edecek. 20 duruşmanın ardından Nisan ayında hükmün açıklanması bekleniyor.

(CİHAN)


Dünya