Altın Portakal Film Festivali'ne dünyanın dört yanından sinemacı katılıyor

30 Eylül 2012 - 14:58

ANTALYA - Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dünyanın dört bir yanından sinemacı katılıyor. Festival kapsamında Avrupa, Asya ve Avustralya’yı kapsayan geniş bir coğrafyadan ünlü yapımcı, oyuncu ve sinemacılar Antalya’da buluşacak.

Konuyla ilgili AKSAV’dan yapılan açıklamaya göre, yurt dışı konukları arasında önemli isimler yer alıyor. Macaristan, Polonya, Hollanda, İran, Filistin, Cezayir, Tunus, Almanya, Fransa, Amerika, Avustralya ve Sırbistan; yapımcı, yönetmen ve oyuncularıyla Antalya’da temsil edilecek ülkeler arasında. Fesivale katılacak sinemacılar ise şöyle:

"Macar yönetmen Istvan Szabo, yapımcı Marie-Claude Ossard, Oscar ödüllü çok sayıda filmin yapımcı ve dağıtımcısı, Oscar Akademi üyesi Amerikalı akademisyen Barbara Boyle, Polonyalı film eleştirmeni Uluslararası Sinema Yazarları Örgütü (FIPRESCI) Polonya Temsilciliği Başkanı Barbara Hollender, Rotterdam Medya Fonu Başkanı Jaques van Heijningen, İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı Dariush Mehrjui, Filistinli ünlü oyuncu ve yönetmen Hiam Abbas, Cezayir ve Tunus asıllı genç oyuncu Hafsia Herzi, İranlı yönetmen Khosrow Masoumi, Alman aktör Udo Kier, Gürcü yönetmen Rusudan Chkonia, İranlı Fransız yönetmen Emily Atef, Hollanda sinemasının genç yönetmeni Pascale Simons, Avustralyalı yönetmen Bruce Beresford, Sırbistanlı yönetmen Miroslav Momcilovic, Macar yönetmen Krisztina Deak, Polonyalı yönetmen Maciej Zak."


(CİHAN)


Kültür Sanat