Ambalaj sektörünün büyüklüğü 9 milyar dolar

28 Mart 2012 - 12:52

İSTANBUL - Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, ambalaj sektörünün büyüklüğünün 2011 itibari ile 9 milyar dolar seviyelerine geldiğini bildirdi. Korkut, sektörün ihracatının da 3 milyar doları bulduğunu duyurdu.

Ambalaj sektörünü basın toplantısı ile değerlendiren ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, şunları kaydetti:

"Sektörün büyüklüğü 9 milyar dolar ama 300 milyar dolarlık bir ekonomiyi etkiliyor. Ambalaj bir ürünün giysisidir. Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun giysisi iyi değilse satmanız kolay olmayacaktır. Türkiye’de mevcut ve son senelerde ilerleyen sanayi dallarında üretilen muhtelif tarım ve gıda ürünleri ile diğer gıda dışı ürünlerin amaca yönelik satımında, ihraç mallarında ambalaj giderek daha önemli bir yer tutmaktadır. Ambalaj ürünün tüketiciye en ekonomik yolla ulaşmasını mümkün kılar; depolama kolaylığı yaratır. Önemli bir görevi de taşıdığı bilgilerle tüketiciye seçim ve kullanım kolaylığı tanımasıdır."

AMBALAJ SEKTÖRÜNÜN İHRACATI 3 MİLYAR DOLAR

Türkiye'de ambalaj sektörünün dünya ortalamasını aşan bir büyüme elde ettiğini belirten Korkut, "Türkiye'de 2006'da 1,5 milyar dolar olan ambalaj ihracatımız, 2011'de 3 milyar dolara çıkmış durumda. Dünyada 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Geçen sene en çok ambalaj satılan ülkelerin başında Almanya, İngiltere, Irak, Fransa, İran, Hollanda, İtalya, İsrail, Rusya ve Yunanistan geliyor. Bu ihracatta yüzde 69 oranla en büyük payı plastik ambalaj alıyor. 500 milyar dolar ihracat hedeflenen 2023’te ise sektör olarak hedefimiz ihracatımızı 10 milyar dolara çıkararak 30 milyar dolarlık bir sektör büyüklüğüne varmak." ifadelerini kullandı.

KİŞİ BAŞI AMBALAJ TÜKETİMİ 109 DOLAR
Ambalaj sanayinin yaklaşık 3.000 işyerinde 90.000 – 100.000 bin kişiye istihdam imkanı sunduğunu anlatan Korkut şöyle devam etti:
"Türkiye'de ambalaj sektöründe büyümek için halen büyük bir potansiyel var. 2011'de dünyada kişi başı ambalaj tüketimi 78 dolar. Bu rakam Türkiye'de 109 dolar iken, Avrupa Birliği (AB) ortalaması 250 dolar, ABD ve Kanada ortalaması 350 dolar. Ambalajın en yoğun kullanıldığı Japonya'da ise kişi başı tüketim 550 dolar oldu. Sektör olarak hedefimiz Türkiye'de kişi başı ambalaj tüketimini 2023'e kadar 300 doların üzerine çıkarmak."


(CİHAN)


Ekonomi