Amerika'da dışişleri bakanlığı koltuğu sahibini bekliyor

27 Kasım 2012 - 22:05

NEW YORK - Hillary Clinton’ın tekrar dışişleri bakanı olmak istemediğini açıklaması üzerine bu makama kimin geleceği Amerikan siyasetinin son haftalarda en öncelikli konularından oldu.

Birçok ismin dolaştığı kulislerde Dışişleri Bakanlığı için en öne çıkan isim ise ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Susan Rice. Ancak Cumhuriyetçiler Rice ismine Bingazi olayı nedeniyle sıcak bakmıyor. Demokratlar ise Rice'ın siyahi olmasının muhalif partide rahatsızlığa yol açtığı görüşünde.

11 Eylül’de Libya’nın Bingazi şehrinde düzenlenen terör eyleminde ABD’nin Libya Büyükelçisi Chris Steven ile 3 diplomatın öldürülmesi ile ilgili Rice’nin yaptığı açıklama başını ağrıtmaya devam ediyor. Cumhuriyetçiler, 11 Eylül Bingazi saldırılarının nedeni olarak İslam karşıtı filmi gösteren Rice’ı kamuoyunu yanıltmakla suçluyor. Susan Rice, bu sabah Kongre’de dış politika konusunda önde gelen üç Cumhuriyetçi senatöre, Bingazi saldırısı konusunda bildiklerini anlattı. Rice, Arizona Senatörü John McCain, Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve New Hampshire Senatörü Kelly Ayotte’un konuyla ilgili sorularını cevapladı. Ancak üç Cumhuriyetçi senatör Büyükelçi Rice'ın verdiği cevaplardan tatmin olmadıklarını açıkladı.

Yaklaşık 1,5 saat süren basına kapalı toplantıdan sonra McCain, Graham ve Ayotte’nın Rice’a karşı muhalif duruşlarından geri adım atmadıkları görüldü. Cumhuriyetçiler, Obama hükümetini 11 Eylül saldırısı ile ilgili gerçek bilgileri seçimlerden önce halktan gizleyerek sandıktan çıkacak sonucu her şeyin üstünde tutmakla eleştiriyor. Cumhuriyetçiler, Büyükelçi Rice’ı da basına kasten yanlış bilgi vererek terör saldırısı gerçeğinin üstünü örtmekle suçluyor. Rice ile Beyaz Saray Cumhuriyetçilerin bu suçlamalarını reddediyor. Rice, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında kendisine istihbarat birimlerinin verdiği bilgileri kamuoyu ile samimiyetle paylaştığını söylemişti.

Demokrat Partilier Rice için Cumhuriyetçilerin bu kadar sert muhalefet etmelerini, derisinin rengine bağlıyor. Birçok Demokrat Partili Rice’ın da Başkan Obama gibi Afro-Amerikalı olmasını bazı Cumhuriyetçilerin sindirememesinin muhalefetlerindeki asıl sebep olarak değerlendiriyor.

Büyükelçi Susan Rice ile Senatör John Kerry için Washington D.C.'de kulis çalışmaları devam ediyor. Obama'nın Kerry, Rice veya başka bir ismi ataması durumunda Senato’nun da bu atamayı onaylaması gerekecek.

(CİHAN)


Dünya