Amerikalı cumhuriyetçi senatörlerden, Türkiye’ye radar sistemi çekincesi

13 Temmuz 2011 - 10:51

WASHINGTON - Amerikalı iki Cumhuriyetçi senatör, Türkiye’ye kurulması muhtemel füze radar sistemi konusunda Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı’na birer mektup göndererek endişelerini aktardı. Jon Kyl ve Mark Kirk adlı senatörler, mektuplarında Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini kötü İran ile ilişkilerinin ise iyi olmasına dikkat çekti.
Cumhuriyetçi senatörler, Savunma Bakanı Leon Panetta ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a gönderdikleri mektupta Türkiye ile bir anlaşma sağlanması halinde bir “yazılı güvence” alınması gerektiğine işaret etti. İki senatör, bu yazılı güvencede ise radardan elde edilecek bilgilerin gerçek zamanlı olarak Amerika’nın müttefiki İsrail’e de sunulması ve İsrail’in radar üssünün yönetim ve kontrolüne tamamen entegre olması ifadesinin yer alması gerektiğini vurguladı.
Kyl ve Kirk ayrıca bu yazılı güvencede Türk tarafının, İran ve Suriye’deki silah programları ile Kuzey Kore’deki hassas bilgiler hakkındaki Amerikan yasalara zıt düşecek eylemlere angaje olmaması veya angaje olduğundan şüphelendirecek eylemlerde bulunmamasının da olmasını istedi.
Senatörlerin bir diğer talepleri ise söz konusu üste sadece Amerikan personelinin çalıştırılması oldu. Senatörler ayrıca radar sisteminin, İran’ın uzun menzilli füzelerine karşı yerleştirilecek en uygun yerin Türkiye olduğundan emin olunmasını istedi.
Amerikan Füze Savunma Ajansı’nın araştırmasında, radar sistemi için en uygun yerin Güney Kafkasya olduğunun belirlendiğini hatırlatan senatörler, ayrıca füze sistemi için Amerikan Kongresi’nin işbirliğini de zorunlu kıldığını, talep ettiği bilgilerin sağlanmaması halinde ise bunun Kongre’yi tehlikeye atacağını savundu.

(CİHAN)


Dünya