Anafor davasında çetenin avukatlığını Ceyhan Mumcu yapıyor

28 Eylül 2009 - 13:25

İzmir'de düzenlenen Anafor operasyonunda yakalanan ve organize suç örgütü elebaşı olmakla suçlanan Ahmet Tekin Baykal'ın avukatlığını, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı ve Ergenekon sanığı Doğu Perinçek'in avukatı Ceyhan Mumcu yapıyor.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlayan, 43'ü tutuklu 176 sanıklı davada Baykal'ı, Mumcu ile birlikte diğer avukatlar Ahmet Ömer Ayçiçek ve Şehnur Çağdaş savunuyor. 1993 yılında öldürülen Uğur Mumcu'nun ağabeyi olan Ceyhan Mumcu, Ergenekon davasının 20 Ekim 2008'deki ilk duruşmasına da gitmişti. Daha sonraki duruşmalara katılmayan Avukat Mumcu, savunma yapmaktan ziyade basın mensuplarının karşısına çıkmasıyla dikkat çekmişti. İzmir Adliyesi'nde de basın mensuplarının karşısına geçen Mumcu, davanın sanıklarının 14 aydır cezaevinde olduğunu belirterek, makul sürenin aşıldığını iddia etti ve müvekkilinin davadan beraat edeceğine inandığını söyledi.

Baykal'ın diğer avukatı Ahmet Ömer Ayçiçek ise 2007 yılında şarkıcı Bülent Ersoy'la evlenen Mustafa Armağan Uzun arasındaki davayla gündeme gelmişti. Ayçiçek, eşiyle barışıp boşanmaktan vazgeçen Uzun'un noter kanalıyla kendisine gönderidği azilnameyi hakaret olarak nitelendirmişti. Av. Ayçiçek ayrıca İzmir'de düzenlenen, 14'ü avukat 40 sanıklı "Yengeç 2" operasyonunda da gözaltına alınmıştı.


(CİHAN)


Türkiye