Anıtlar Yüksek Kurulu onaylarsa zarar verilen türbe restore edilecek

08 Mart 2012 - 12:12

SAMSUN - Samsun’un Bafra ilçesi Türbe köyünde Emirza Bey ailesinin mezarlarının bulunduğu 631 yıllık tarihi türbede define için kaçak kazı yapıldığının ortaya çıkması, kamuyu harekete geçirdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, türbenin restore edilip eski haline getirilmesi için proje başlattıklarını açıkladı. Restorasyonla ilgili başvurunun Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayından geçmesi halinde projeye hemen başlayacaklarını kaydetti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’nun hazırladığı 'İlk Çağdan Osmanlı'ya Samsun Tarihi ve Bafra'ya Yerleşen Türkler' konulu bilimsel kitap için türbeye gitmesiyle ortaya çıkan define talanı haberi, büyük yankı uyandırdı.

Zaman Gazetesi’nin haberi 6 Mart tarihinde “631 yıllık türbeyi define için talan etmişler” başlığı ile duyurmasının ardından harekete geçen Samsun Valiliği İl Özel İdaresi, köy tüzel kişiliğine ait türbenin restorasyonu için çalışma başlattı.

Söz konusu türbeyle ilgili bilgi veren Samsun il Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, Emirza Bey Türbesi’nin uzun yıllardan beri harap halde bulunduğunu belirterek, türbeyi restore edeceklerini söyledi.

Bununla ilgili daha önce de İl Genel Meclisi üyelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurduğunu ve söz konusu türbenin köy tüzel kişiliğine ait olması sebebiyle ödenek çıkmadığını hatırlatan Karanfil, “Şuan ödenek noktasında sorun yok. İdare olarak zaten burayla ilgili restore projesi de kurumumuzun Koruma Uygulama Denetleme Bürosunda hazırlıyor. Anıtlar Yüksek Kurulu restore izni verirse hemen projeye başlarız. Şuan gelecek kararı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Selçuklu sülalesinden İsfendiyaroğullarına mensup olan Türk beylerinden Emirza Bey ve ailesine ait köy ortasındaki türbede kaçak kazı yapan defineciler, açtıkları 16 mezardaki insan kemiklerini etrafa saçmış, üzerinde ayetler yazılı mezar taşlarını kırmış, bazılarını camdan aşağı atmış ve tarihi kabristanlığı kullanılamaz hale getirmişti.(CİHAN)


Güncel