Ankara’nın Başkent oluşu Ulus'ta kutlandı

13 Ekim 2013 - 14:34

ANKARA - Ankara’nın Başkent oluşunun 90. Yıldönümü Ankara’da gerçekleşen çeşitli törenlerle kutlandı.
Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim gönlümde bambaşka yeri vardır” dediği ve Kurtuluş Savaşını yönetebileceği güvenli bir merkez olarak seçtiği Ankara’nın Başkent oluşunun 90. yıldönümü kutlamalara Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başladı.

Çelenk konulmasının ardından öğrencilerin şiir okuması ile devam eden törende konuşan Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkıp Erzurum ve Sivas kongrelerini yaptıktan sonra 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldiğini ve Dikmen’de Ankaralılarca coşkuyla karşılandığını hatırlattı.
Ankaralıların tek ses ve vücut olarak Mustafa Kemal Atatürk’e “Biz varız” dediklerini kaydeden Ulutaş, Ankara’nın Başkent oluşunda dünyadaki bir çok ülkelerin siyasi bir süreçle veya siyasi bir kararla Başkentlerini belirlediklerini ancak Ankara’nın siyasi bir karar dışında tamamen milletin iradesinin tecellisi ve tarihi sürecin sonucunda Başkent olduğunu kaydetti.

GÖKŞİN: ANKARA BİR ÇOK ALANDA BAŞKENTLİK YAPIYOR

Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin ise 90 yıl önce bugün takvimdeki tarihin geçmişten geleceğe gururla açılan bir sayfayı temsil etmekte olduğunu vurguladı. Bu tarihin Cumhuriyet’in tarihinin başlangıç miladı olduğunu belirten Gökşin, “Bu tarih Ankara’nın Başkent oluşunun 90 yıllık zaferidir. Başkentimizin doğum günüdür. Hepimizin bildiği gibi geçmişte yaşanan olaylar geleceği şekillendirir. Ankara’nın Başkent oluşu aslında yeni bir Ulus yeni bir devlet yeni bir Türkiye’nin başlangıcı olmuştur” diyerek konuşmasına başladı. Ankara’nın Başkent olarak 100 yaşına doğru geri sayıma geçtiği şu günlerde Ankara nüfusunun artık milyonlarla ifade edildiğini kaydeden Gökşin, “Bugün ise Ankara metropolleşen şehre sanayiden ticarete üniversitelerden hastanelere, bir çok alanda Başkentlik yapıyor” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN ANKARA”

“İki bin yılı aşkın zamandır değişik din ve anlayışların merkezi olan Ankara’yı geçmişten ayırmadan bugünlere taşımayı başardığımızı gururla ifade etmek istiyorum. Değerli Ankaralılar 90 yıldır Ankara sevildi, sahiplenildi. Birlikte yeni bir Ankara inşa ettik. Bu sebeple başta Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anarken Ankara’da taş üstüne taş koyan Ankara’yı seven, sayan, herkese gönülden teşekkür ediyorum. Milletimizce bizlere emanet edilen Ankara halktan aldığı bu gücü inşallah daha nice başarılara imza atacak ve adından çokça söz ettirecektir. Tarihine yakışır bir kent olan Ankara bundan sonra da Başkentlik tacını hakkıyla taşımaya devam edecektir. Bu önemli günde toplumumuzda tarih vatan birlik ve beraberlik bilincinin güçlenmesini diliyorum. Doğum günün kutlu olsun Ankara.”

(CİHAN)


Güncel