Antalya Piyano Festivali, 4 eserin Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak

15 Kasım 2011 - 14:15

ANTALYA - Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl dört eserin Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak.
Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan festival, 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin merakla beklenen Türkiye prömiyerlerinden biri, Fazıl Say’ın bu sene bestelediği ve dünya prömiyeri Almanya’da gerçekleştirilen ‘Varyasyonlar Op. 32’ eseri. 9 Aralık 2011’de Antalya Kültür Merkezi’nde ilk kez izleyicilerle buluşacak olan eseri, piyanonun başarılı isimleri Ufuk ve Bahar Dördüncü kardeşler ile perküsyon sanatçısı Sebastien Cordier birlikte seslendirecek.
Fazıl Say’ın bir diğer eseri ise yine Almanya’da dünya prömiyeri gerçekleştirilen ‘Dört Şarkı Op. 37’ olacak. Nazım Hikmet'in 'Masallar Masalı', Ingeborg Bachmann'ın 'Die Grose Fracht' (Büyük Yük), Turgut Uyar'ın 'Göğe Bakma Durağı', Rilke'nin 'Der Panther' (Panter) adlı şiirlerden oluşan 'Dört Şarkı'da, Elif Şahin’in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek.
Festivalde ayrıca, Philip Glass’ın ‘İki Piyano İçin Dört Bölüm’ eseri de Labeque Kardeşler tarafından Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Festivalin bu yılki özel konukları arasında yer alan Katia ve Marielle Labeque kardeşler, 29 Kasım günü Antalya’da sanatseverlerle buluşacak.
Liszt Gecesi’nde ise Dezsö Ranki ve Edit Klukon, Liszt’in ‘Faust Senfonisi’ adlı eserinin daha önce hiç çalınmamış bir versiyonunu ilk kez seslendirecekler. Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt’in ve şef Geza Gemesi’nin büyük bir titizlikle notalarını düzenlediği, 1856 yılına ait 2 piyano için olan mevcut transkripsiyon hiç yayınlanmamıştı. Bu versiyonu çalan tek ikili olan Ranki ve Klukon, bu versiyonu Türkiye’de ilk kez sanatseverlere sunacak. Liszt’in doğumunun 200’üncü yılı için düzenlenecek gece, 1 Aralık günü gerçekleşecek.

(CİHAN)


Kültür Sanat