AP’nin ‘Türkiye’de kadın hakları’ raporu komisyonda kabul edildi

28 Mart 2012 - 02:03

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili ve AP´nin Türkiye´de kadın hakları raportörü Emine Bozkurt, ‘‘AB´ye damsız girilmez. Bu sebeple kadın haklarının AB müzakerelerinin merkezine yerleştirilmesi gerekiyor’’ dedi. Bozkurt’un hazırladığı üçüncü rapor komisyonda kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu´nun Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Emine Bozkurt´un Türkiye´de kadın hakları ile ilgili ´2020 Perspektifiyle Türkiye´de Kadın´ adlı raporunu oybirliği ile kabul etti. Rapor, Avrupa Parlamentosu´nun Hollanda İşçi Partili (PvdA) sosyal demokrat Milletvekili Emine Bozkurt´tun konuya ilişkin yazmış olduğu üçüncü çalışma. Bozkurt raporunda öncelikle kadına karşı şiddet, kadının eğitimi, istihdamı ve siyasete katılımı konularındaki mevcut durumu inceledikten sonra 2020 yılına uzanan bir strateji ortaya koyuyor.

Bozkurt, kadınların sadece ailenin bir parçası ya da anne olarak değil, birey olarak ele alınması gerektiğini söyleyerek kadınsız demokrasi olamayacağını dile getirdi. Bozkurt şöyle devam etti: "AB´ye damsız girilmez. Bu sebeple kadın haklarının AB müzakerelerinin merkezine yerleştirilmesi gerekiyor. Raporumda kadın haklarının AB Komisyonu tarafından TC-AB üyelik sürecine ivme kazandırmak için oluşturulan Pozitif Gündem´de önemli bir yer tutması gerektiğini söylüyorum."

BOZKURT, KADINA KARŞI ŞİDDETE SIFIR TOLERANS İSTEDİ

Raporunda kadına karşı şiddete sıfır tolerans çağrısı yaptığının altını çizen Emine Bozkurt, "Kadına karşı şiddete ilişkin yeni bir yasa kabul edilmiş olması ve Ankara Başsavcılığında kadına karşı şiddet bürosu kurulmuş olması gibi gelişmeler doğru yönde atılmış adımlardır. Türkiye´de kadın istihdam oranında, kadın milletvekili sayısında ve kız çocuklarının okullaşması gibi konularda takdir edilmesi gereken gelişmeler oluyor. Ama yapılması gereken daha çok iş var. Bu bağlamda raporum yapılması gerekenler konusunda bir dizi somut eylem önerisi sunuyor" diye konuştu. Bozkurt, Türkiye´nin barındırdığı büyük potansiyelin, etkin yasalar, bu yasaların doğru ve katı bir şekilde uygulanması ve kadın rol modellerini genç kız ve erkeklerle buluşturmak gibi stratejilerle ve farkındalığı artırıcı kampanyalarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Raporun mayıs ayında Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu´ndan geçerek yasalaşması bekleniyor.

(CİHAN)


Dünya