Arap dünyasında ekonomik özgürlükte üç ülke ilk sırada yer aldı

30 Kasım 2013 - 12:50

DUBAİ - Arap ülkeleri arasında en çok ekonomik özgürlüğe sahip ülkelerin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Ürdün olduğu bildirildi.

Kanada merkezli düşünce kuruluşu Fraser Institute tarafından yayınlanan Arap Dünyası Ekonomik Özgürlüğü raporu ve endeksinde üç ülke de 8 puan aldı. BAE ve Bahreyn’in geçen yıl 8,1 puan aldığı kaydedildi. Ürdün ise 8 puan ile bu yıl da aynı konumda kaldı.

Ekonomik özgürlükte diğer Körfez ülkelerinden Kuveyt 7,8, Umman ve Katar 7,6’şar ve Suudi Arabistan 7,4 puan aldı. Lübnan, 7,7 puan ile Kuveyt’in ardından beşinci geldi.

Toplam 18 ülkenin değerlendirildiği raporda son sıraya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 5,8 puan ile Cezayir geldi. Ekonomik özgürlükte son sıraları Irak (6,1), Moritanya (6,3), Komoros (6,4), Cibuti (6,5) ve Sudan (6,6) geldi.

İç karışıklıklar ve verilerin güvenilir olmaması nedeniyle Suriye sıralamaya dahil edilmedi.

Raporda ekonomik özgürlüğün belirlenebilmesi için bu ülkelerde kurum, vergiler ve harcamalarla hükümetin büyüklüğü, ticari ve ekonomik kanunlar ile emlak haklarının güvenliği, paraya ulaşım, uluslararası ticaret serbestiyeti ve kredi, çalışma ve iş hayatının düzenlenmesi gibi etkenlerin incelendi.

Araştırmaya göre ekonomik özgürlüğün yüksek olduğu ülkelerde halkın refah seviyesinin de yükseldiği, insanların daha uzun yaşadığı ve şahsi özgürlüklerin de buna paralel olarak arttığı kaydedildi.

(CİHAN)


Ekonomi