Arıcılık, sigorta kapsamına alındı

15 Ocak 2014 - 12:07

ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal sigorta kapsamına her geçen yıl yeni teminatlar ekliyor. Arıcılık da bu yıldan itibaren sigorta kapsamına alındı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılı Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından kapsama alınacak riskler, ürünler ve prim destek oranları açıklandı. Çiftçi bilinçlendirme çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte 2013 yılında üretilen poliçe sayısı 2012 yılına göre yüzde 20 oranında artarak 892 bine ulaştı.
Tarım sigortalarında genel olarak yüzde 50 oranında devlet desteği uygulanırken sadece meyvelerde don riskine karşılık olarak yüzde 66.7 oranında destek veriliyor. 2013 yılında, 14 buçuk milyon dekarlık alanda toplam prim bedeli 526 milyon liraya ulaşırken bunun 290 milyon lirası devlet prim desteği olarak verildi. Oluşan hasarlar sonucu sigortalı üreticiye aynı yıl içinde 386 milyon lira tazminat ödendi.

BİTKİSEL ÜRÜN SİGORTASI

Bakanlık, 2014 yılında bitkisel ürün sigortasında üreticilerin 10 günlük bekleme süresinin azaltılması talepleri de dikkate aldı. Üreticiler için uygulanan 10 günlük bekleme süresi 7 güne indirildi.

ARICILIK, SİGORTA KAPSAMINA ALINDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, devlet destekli tarım sigortalarının kapsama alanını genişletti.
2014 yılında alınan kararla artık üreticiler arı kovanlarını sigorta ettirebilecek ve primin yarısını devlet karşılayacak. Karara göre, Arıcılık Sistemine kayıtlı olan aktif (arılı) ve plakalı kovanlar için fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, nakliye, sel ve su baskını riskleri sigorta kapsamına alındı.
Bu çerçevede yaklaşık 5,9 Milyon dolayındaki plakalı kovan sigorta kapsamına dahil edilmiş oldu. Böylece yaklaşık 56 bin arı üreticisinin istikrarlı bir üretim gerçekleştirmesine imkan sağlanacak.

(CİHAN)


Ekonomi