Arınç: Türkiye ve Balkanların başarı ve geleceği ortak (2)

01 Aralık 2012 - 14:04

BURSA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye ile Balkanların başarı ve geleceğinin ortak olduğunu söyledi. Arınç, "Türkiye, Balkanları; barışın ve refahın güvenin merkezi olarak görmek istiyor. Acıları geride bırakan geleceğe birlik ve istikrarla bakan Balkanları arzuluyoruz.” dedi.

RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Mimoza Kusari Lila ile yanyana oturdu. Arınç, Türkiye topraklarının yüzde 3’ünün Balkan yarımadasında olduğunu dile getirdi. Arınç şunları kaydetti: "Bugün iki Balkan ülkesi sınırlarımızı paylaşıyoruz. Bu sınırlar aynı zamanda Türkiye’nin AB çıkışının da kapısıdır. Ticaret yolları buradan geçmekte. Bölgede oluşan istikrarsızlık Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de dalgalanmalara sebep olabilir. Bu coğrafyada kalıcı barış ve istikrarın sağlanması, küresel anlamda büyük önem taşıyor. Balkan ülkelerinin AB üyelik perspektifini destekliyoruz. NATO üyeliğini de en büyük destekçisiyiz. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de 20 milyona Balkan kökenli vatandaşımız yaşıyor. Bunun önemli bir kısmı Bursa ve civarında. 2 milyon Türk de Balkanlar’da yaşıyor. Bu etkileşimin nasıl fırsata dönüşeceği bizlerin ve sizlerin elinde. Balkanlar ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz gelişmesi Türkiye için sadece tarihten kaynaklanan eğilim, bu ülkede oluşan pazarlardan yararlanma yaklaşımı öncelikli değildir. Balkan ülkelerin toplam nüfusu 70 milyon. GSYH toplamı 2011 yılında 762 milyar dolar. Bu ülkelerin dış ticaretine bakarsak 2011 yılında ihracatlarının toplamı 184 milyar dolar, ithalat ise 265 milyar dolar. 2011 yılında bölge ülkelerin ihracat hacmi 450 milyar dolara yakın. Balkan ülkeleri fırsatlarla dolu. Büyük potansiyeli olan pazar olarak da karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin dış ticaretinde Balkanlardaki payı hala az. 2002 yılında 3,5 miyar dolar olan ihracat hacmi 2011 yılında 18 milyar dolara ulaştı. Aynı şekilde 2002 yılında Balkan ülkelerinden bizim ithalatımız 1,5 milyar dolar iken bu rakam 2011 yılında 7 katlı artışla 10 milyar doları buldu. Türk iş adamlarının Balkanlara olan ilgisi her geçen gün artıyor. 10 bin iş adamı bölgede faaliyet gösteriyor. Ülkemizde bulunan Balkan menşeili firma sayısı bin 400’ü aştı. Türkiye Balkan ülkelerle bir çoğuyla vizeyi kaldırdı."

2011'DE 1 MİLYAR 273 MİLYON DOLAR YABANCI ÜLKELERE YARDIM ETTİK

Türkiye’nin Balkanların sorunlarını en iyi yaşayan ve halkların inancını en iyi anlayan ülke olduğunu anlatan Arınç, hükümet olarak kalkınma ajansları aracılığıyla yabancı ülkelere yaptıkları yardımlara açıklık getirdi. 2011 yılında 1 milyar 273 milyon dolar yurt dışına yardımda bulunduklarını vurgulayan Bülent Arınç şöyle devam etti: "Devlet yapılanmasının güçlenmesini, bölgesel istikrar açısından önemli ve gerekli olduğuna inanıyoruz. 2002 yılında yurt dışı kalkınma yardımları 85 milyar dolar iken bu rakam hükümetimiz sayesinde 2011 yılında 1 milyar 273 milyon dolara ulaştı. Biz Türkiye olarak bu yardımı her yıl başta Balkanla olmak üzere Ortadoğu ve diğer bazı ülkelerde kalkınma ajansları marifetiyle yönlendiriyoruz. Barış, kardeşlik ortamında katkı sağlamaktayız. 2007 yılında kurulan Yunus Emre Vakfı ile 25 kültür merkezimizden 10’u Balkanlar’da yer alıyor. Bu bizim milletimizin Balkanlara yönelik ilgisini farklı bir sonucudur. Balkanlarla bu kadar derin ve tarihi bağlara sahip olan Türkiye’nin bu coğrafyaya ilgi duyması kadar normal bir şey olamaz. Oradaki insanların refahını istiyoruz. Buraların başarıları ve geleceği ortaktır. Türkiye Balkanları, barışın ve refahın güvenin merkezi olmak görmek istiyoruz. Acıları geride bırakan geleceğini birlik ve istikrarla oluşturmak isteyen balkanları arzulamaktayız."

(CİHAN)


Dünya