Artuklu Üniversitesi Mardin’i, Fas’a taşıdı

03 Mayıs 2013 - 16:02

MARDİN - Türkiye'den 20 üniversitenin katılımıyla Fas'ın Kazablanka şehrinde 'Groupe L'Etudiant Marocain' tarafından düzenlenen 22. Uluslararası Eğitim Fuarı'nda, Mardin Artuklu Üniversitesi'nin tanıtım standı yoğun ilgi gördü.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, YÖK, Yurtdışı Türkler Akraba Toplulukları ve Türk üniversiteleri rektörlerinin üst düzey katılım ve katkılarıyla düzenlenen ve Türkiye’nin şeref konuğu olarak ağırlandığı Uluslararası Eğitim Fuarı'na katılan Mardin Artuklu Üniversitesi Fas ve Türk yükseköğretim yetkilileri tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin eğitim imkanları hakkında bilgi vermek üzere tanıtıcı materyallerin sergilendiği üniversite standı önünde çok büyük bir yoğunluğun gözlendiği fuarda, dünyada yükselen bir değer olan Mardin'in üniversite eğitim imkanları, Faslı öğrenci ve velilere ayrıntılı bir şekilde aktarıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç, Fas Milli Eğitim Bakanı Muhammed el-Vefa ve Türk üniversiteleri rektörlerinin ziyaret ettiği Mardin Artuklu Üniversitesi standı önünde değerlendirmede bulunan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, İbn-i Batuta, Muḥammed ibn Rüşd, İbn Haldun ve İbn-i Tufeyl gibi pozitif bilimlerin yanı sıra beşeri bilimler alanında verdikleri eserleriyle tarihe yön veren büyük alimlerin yaşadığı bir ülkede Mardin Artuklu Üniversitesi’ni temsil etmenin mutluluk verici olduğunu belirtti.

Eğitime ve bilim adamlarına verilen önemin çok büyük bir medeniyetin oluşumunda aktif bir rol oynadığının gözle görülecek şekilde miras kalan muhteşem eserlerle ispatlanabildiğine işaret eden Rektör Omay, medeniyetler beşiği Mardin’in hak ettiği ihtişama ulaşmasında bir akademya olarak Mardin Artuklu Üniversitesi’nin oynadığı aktif rolün gerekliliğini yansıttığını ifade etti

Omay, konuşmasında, Türk üniversitelerinin modern eğitim anlayışındaki tecrübelerinin dışa açılmasının akademik anlamda üniversitelerarası ilişkilerin daha da genişleyip derinleşeceğine katkı sağlayacağının da altını çizdi. Omay, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin akademik ve bilimsel alanlarda yaptığı atılımları ve eğitim imkanlarını tanıtım faaliyetlerinin üniversiteye olduğu kadar şehrin tanınmasında da etkin ve yararlı olacağını hatırlattı.

İki yüz bin kişinin ziyaret ettiği '22. Uluslararası Fas Eğitim Fuarı'na Mardin Artuklu Üniversitesi'ni temsilen üst düzey katılımcı olarak davet edilen Prof.Dr. Omay, "Açtığımız üniversite tanıtım standıyla, Mardin Artuklu Üniversitesi ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen Fas’lı öğrenciler arasında etkin kapsamlı danışmaları geliştirmek üzere kurumsal bir çerçeve sağlandığını görmekten dolayı üniversitem ve Mardin adına çok memnun oldum." dedi.

(CİHAN)


Güncel