ASKİ yeni su hatları döşeme çalışmalarını sürdürüyor

13 Temmuz 2011 - 15:22

ADANA - Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), bir yandan yağmur suyu ile kanalizasyon (atık su) kanallarını ayırma ve çürüyen içme suyu şebeke yenileme çalışmalarını sürdürüyor, bir yandan da yeni hatlar döşüyor.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz; ASKİ Genel Müdürü Abdülkadir Küreksiz ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şuayip Sarıkaya ile birlikte Sarıçam ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ndeki Çatalan İçme Suyu hattı döşeme uygulamalarını denetledi. İçme suyu hattının toprağı delmek suretiyle otobanın altından geçtiğini belirten Başkan Vekili Aldırmaz, 'Yatay Delge' yönteminin kullanıldığı çalışmalarda otobanın üstünde trafik devam ederken, 8.5 metre derinden içme suyu hattının döşendiğini anlattı. Aldırmaz, “Otobanın alt kısmındaki çalışmalarda Sarıçam Yıldırım Beyazıt Mahallesi muhtarlığının önünden kuzeye, hattın döşeneceği alanları deliyoruz. Ekipler daha sonra içme suyu borusunu insanın geçebileceği delikten karşı tarafa taşıyor. Delme çalışmaları tamamlandı, borular döşendi. Çevresine de çimento şerbeti basılarak hem boru sabitleniyor, hem de paslanmaya karşı koruma altına alınıyor” dedi.
Çalışmaların nüfus artışı öngörülerek planlandığını vurgulayan Aldırmaz, “Ayrıca, buradaki derenin ıslahı söz konusu. Önce hattı döşeyip, sonra derenin ıslahı yapılacak. Böylece dere ıslahından sonra ikinci bir iş olmayacak, kamuya da ek yük gelmeyecek.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel