Avea, 3 bin 201 engelliyi istihdama kattı

02 Aralık 2013 - 14:06

İSTANBUL - Mobil operatör Avea, Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) ile 8 senedir yürüttüğü ‘Özümüzle Üretiyoruz Projesi’ kapsamında 3 bin 201 engelliyi istihdama kattı. Projenin bulgularına göre 3 bin 201 engelli adayın yüzde 45’i Türkiye’nin en büyük 500 şirketinde görev aldı. 650 engelli kadın da şirketlerin bünyesine dahil oldu.


HER 3 ENGELLİDEN BİRİNİ BEYAZ YAKALI TEŞKİL ETTİ

Engelli bireylerin yüzde 30’u beyaz yakalı iken, yüzde 20’si mağazalarda çalıştı. Bireylerin görev aldığı diğer sektörler de 500 eleman ile bankacılık ve sigortacılık, 412 eleman ile, yeme-içme sektörü, 294’er eleman ile temizlik ve sanayi; 220 elemanla tekstil sektörü olarak sıralandı.

‘Özümüzle Üretiyoruz Projesi’ ile istihdam edilen engelli bireyler arasında 650’ye yakın kadın olduğu vurgulandı.

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir konu ile ilgili şunları ifade etti:

“Avea olarak, sosyal sorumluluk anlayışımızın temelinde topluma değer katmak yatıyor. Bu kapsamda toplumsal sorunlara kalıcı çareler aradığımız uzun vadeli sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz. FEV ile el ele vererek hayata geçirdiğimiz ‘Özümüzle Üretiyoruz Projesi’ de bunlardan biri. Projemizle engellilerimizin kendi kendilerine yetebilen, sosyal ve ekonomik hayata katılan, üreten bireyler haline gelmelerine yardımcı olurken; aileleri için de yeni bir gelir kapısı yaratmış olduk. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre engelli bireylerin istihdamdan dışlanmasının bir ülkeye maliyeti, milli gelirin yüzde 3 ile 7’si kadar. Engellilerine yönelik yapılan araştırmalar istihdamda olan engelli adaylarının aileleri ortalama 6 bireyden oluştuğunu işaret ediyor. Bu da Avea’nın FEV ile hayata geçirdiği projenin 19 bini aşkın bireyin hayatını değiştirerek umut olduğunu ortaya koyuyor. Artık engellilerin istihdamı konusunda ayrı kesimleri kapsayan tüm faaliyetlerde güç birliği içinde olmaya devam edeceğiz. Bu proje ile engellilerimizin yanı sıra ülke ekonomisine katkı, toplumsal hayatımıza ise değer yaratıyoruz. “


FEV Başkanı Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu ise engellilerin kariyer hayatının toplumsal hayata katılmalarının anayasal hakları olduğunu belirtirken, “Bin 434 engellinin Türkiye’nin en büyük 500 şirketlerine girmeleri mutluluk verici. Engelli bireyleri ekonomik hayattan mahrum bırakarak, onların birikiminden de toplumu mahrum etmiş olduğumuz hakikatini bu proje ile bir defa daha görmüş olduk.” dedi.

(CİHAN)


Ekonomi