Avea CEO'su Akdemir: Cep telefonuna taksit sınırı satışları aşağı çekebilir

21 Ocak 2014 - 15:38

İSTANBUL - Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, Cep telefonunda taksit sınırlamasının pazarı küçültebileceğini ifade ederek, "Cep telefonu satışlarını aşağı çekebilir." dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından, Avea'nın katkılarıyla hazırlanan 'Ekonomi Gazetecileri Rehberi 2014' kitapçığı tanıtıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde düzenlenen toplantıya Avea CEO'su Erkan Akdemir de katıldı. Akdemir, burada yaptığı konuşmada, cep telefonunda taksit sınırlamasının pazarı küçültebileceği ve cep telefonu satışlarını aşağı çekebileceğini dile getirerek, "Şu anki uygulama 12 ay kredi kartı, kalanı taahhüt modeliyle yapılan bir model. 12 aylık kısmı olmayacağı için vadeler aşağıya çekilecek gibi görünüyor." diye konuştu. Türkiye'de 2008'den bu yana enflasyon etkisi arındırılmış şekilde ses tarafında birim fiyatların yüzde 58 aşağı indiğine işaret eden Akdemir, şöyle devam etti:

"Bizim ürün ve servis aldığımız tedarikçiler yerli firmalar. Yabancı şirketlerin dahi Türkiye'deki yerleşik temsilcilikleri üzerinden çalışıyoruz. Özellikle küçük firmaların bizimle çalışma imkanlarından biri bizim Kuluçka Merkezi projemiz. Bizim alanda ürün ve yazılım geliştirmiş veya geliştirmek isteyen şirketlerin önünü açmak için yapılmış bir proje. Bu proje Türkiye'nin en yenilikçi projelerinden biri. Bu şirketler şu an Avea'nın kullandığı ürün ve servisleri birlikte geliştirdiğimiz şirketler. 3G kapsamındaki alımlarımızın büyük bir kısmını KOBİ kapsamında alıyoruz. O kapsamda da çok sayıda küçük ve orta ölçekli şirketlerle işbirliği yapıyoruz."

Erkan Akdemir, medya ve teknoloji ilişkisine dair bir soru üzerine şunları söyledi:

"Ben, eskiden satır satır gazeteleri okuyan birisiyim. Lisedeyken sabahları gazete büfesine gidip, sırf gazete okumak adına, gazete balyalarını açıp dizerdim. Şimdi tabletten okuyorum. İçerik bana göre giderek önemli hale geliyor. İçerik olmazsa mobil internet tüketimi bu kadar yaygın olmayacaktı. Bu nedenle gazetecilik alanının giderek öneminin artıracağını düşünüyorum; yeter ki bu alanda öncülük yapılsın ve değişen trendlere ayak uydurulabilsin. Özellikle tabletteki dergi uygulamalarını yenilikçi buluyor ve beğenerek izliyorum. İnteraktiflik içeriği çok daha önemli hale getiriyor."

Çalışan sayılarının 5 bin 500 kişiye ulaştığını, bunun da 3 binden fazlasının çağrı merkezinde istihdam edildiğini aktaran Akdemir, en hızlı büyüdükleri ve en fazla yatırım yaptıkları alanlardan birinin çağrı merkezi olduğunu ve şu an 9 ilde çağrı merkezi operasyonu yönettiklerini ifade etti.

"5G İLE İLGİLİ ÇALIŞIYORUZ"

Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin de şirketlerinin teknoloji açısından geldiği noktaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Dünyada teknolojiyi ileri götüren ve hayatın içine sokan sektörlerin başında GSM ve mobil teknolojilerin geldiğini belirten Şahin, Türkiye'de de en çok yatırım yapılan alanlardan biri olan bu alanın, diğer sektörlerin büyümesine de ciddi katkıda bulunduğunu söyledi.

Şahin, 2013 yılını abone sayısı, akıllı telefon kullanım oranı ve altyapı yatırımları açısından oldukça güzel bir şekilde tamamladıklarını belirterek, "Bugün 3G teknolojileri kullanıyoruz. 4G'ye hazır olduğumuzu paylaştık ve 5G ile ilgili de çalışıyoruz. Yatırımlarımızın çok büyük bir kısmını teknoloji alanında yapıyoruz." dedi.

Normal bir operatör olmaktan çıkıp bir servis sağlayıcı organizasyona dönüştüklerini anlatan Şahin, "Mobil internet altyapılarına güçlü yatırım yapıyoruz. Sadece şebeke tarafında değil akıllı telefonlar kullanım teknolojileri geliştirerek bu uygulamaları sadece bireysel abonelere yönelik değil kurumların iş otomasyonunu geliştirmek anlamında doğrudan destek veren Ar-Ge faaliyetlerinde bulunuyoruz. Dünya ve Türkiye'deki üniversitelerle işbirliği içinde, dünyada bu teknolojiyi en ileride izleyen ve uygulayan operatörlerden biri olmaya devam ediyoruz ve bunun da sonuçlarını alıyoruz. 2014'ün çok daha parlak geçeceğine inanıyorum." diye konuştu.

EGD Genel Başkanı Celal Toprak ise çalışan sirkülasyonunun çok fazla olduğu gazetecilik mesleğinde ekonomi servislerindeki değişimleri takip etmek adına Ekonomi Gazetecileri Rehberi'ni hazırladıklarını söyledi. Rehberin, ekonomi servislerinde kimin hangi noktada bulunduğunu ve hangi sektöre baktığını gösterdiğini belirten Toprak, rehberin hazırlanmasına verdikleri desteklerden dolayı Avea ve Promat'a teşekkür etti.

(CİHAN)


Ekonomi