AVEA Genel Müdürü Akdemir: Harcamalarımızın yüzde 3,6'sı Ar-Ge'ye gidiyor

30 Mart 2013 - 14:43

BURSA - AVEA Genel Müdürü Erkan Akdemir, şirket olarak Ar-Ge'ye büyük önem verdiklerini belirterek, "Ar-Ge bizim önemli odak alanlarımızdan biri. Şu anda teknoparkımızda 80 büyük yatırım yaptık 3 yıl içinde, çalışanlarımızın yüzde 7'si Ar-Ge'de çalışıyor. Harcamalarımızın yüzde 3,6'sı Ar-Ge'ye harcanıyor. Buradan önemli ürün ve projeler çıkıyor." dedi.

AVEA Genel Müdürü Erkan Akdemir, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Cihan Haber Ajansı'na yaptığı değerlendirmede 2012 yılının Avea açısından oldukça hareketli geçtiğini söyledi. Akdemir, "Bir kaç yıldır biz farklı alanlara odaklandık, özellikle mobil internet bizim çok hızlı büyüyen alanlarımızdan oldu. Neredeyse her sene ikiye katlanarak ilerliyor. Kullanımlar 10 kat üzerinde bir artı gösteriyor ama gelir artışları her sene ikiye katlıyor." diye konuştu. Genel anlamda son 2-3 yıldır yüzde 14-15 büyüme trendini yakaladıklarını kaydeden Akdemir, şunları söyledi:

"Bu yıl ülke olarak büyüme hedeflerimiz yüzde 4 civarında. Ben bu konuda biraz daha iyimserim. Özellikle dün Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'ı dinledikten sonra ve verdiği daha iyimser mesajlar muhtemelen Türkiye'yi 2013 yılında daha iyi bir noktaya getirecek. Özellikle son gelişmeler, hem içerideki çözüm süreci, not artırımı, hem İsrail'in özür dilemesi bu etkenlerin hepsini üst üste koydunuz zaman Türkiye'nin büyümesini sadece ekonomik parametrelerle değil, aynı zamanda toplumsal barış ve etraftaki bölgesel güç olmasının getirdiği bir sonucu aslında bu. Bu açıdan 2013 yılı çok kritik bir yıl ama ben 2013 yılının iyi geçeceğini düşünüyorum."

AVEA olarak Ar-Ge'ye büyük önem verdiklerini aktaran Erkan Akdemir, bu konuda şu bilgileri verdi:

"Ar-Ge bizim önemli odak alanlarımızdan bir tanesi kendi teknoparkı olan bir şirketiz. Şu anda teknoparkımızda 80 büyük yatırım yaptık 3 yıl içinde, çalışanlarımızın yüzde 7'si Ar-Ge'de çalışıyor. Harcamalarımızın yüzde 3,6'sı Ar-Ge'ye harcanıyor. Buradan önemli ürün ve projeler çıkıyor. Daha önemlisi ise ekosistem. Yani birlikte iş yaptığımız ortaklarımıza da yatırım yapıyoruz. Sadece kendi izimizdeki kas gücümüzü geliştirmiyoruz, iş ortaklarımızla büyüyoruz. Bu çerçevede yaptığımız kuluçka merkezi bize şu anda telekom alanında iş yapan 5 tane şirket kazandırdı. Bu açıdan önemli sonuçları olduğunu düşünüyorum. Çünkü Ar-Ge yatırımları sonuçta üçte bire dönüyorsa iyi yatırım, üçte ikisi ise çok iyi yatırımdır. Ama bizim bu tarafta yaptığımız yatırımların özellikle kendi içimizde kullanılabilen ürünler olması, hem de müşteriye veriyor olmamız hem de etrafımızdaki ekosistemdeki şirketlerine bu şekilde sağlıklı bir büyüme trendine girmesi bizim arzuladığımız bir durum."

Üniversite öğrencilerine de farklı alanlarda destek verdiklerini anlatan Erkan Akdemir, "Bunlarda en önemlisi 'memleketim Anadolu, işimiz teknoloji' diye bir sosyal sorumluluk projesi var. Bu projede gençlerin mobil alanlarda uğraşarak kendi memleketlerinde yatırım yapmaları ve girişimci olmalarını özendiriyoruz. Onun yanında Avea içinde bir takım uygulamalarımız var. Usta çırak programımız var. Öğrenci okurken aynı zamanda şirketimizde stajın ötesinde bir çalışma ortamı buluyor ve üniversite bittikten sonra bizim öncelikli başvurduğumuz öğrenci kitlesi bu kitle. Her sene 10 binin üzerinde bir başvuru geliyor. Tabi bunlar arasında eleme yapıyoruz. 400-500 civarında öğrenci alıyoruz. Daha sonra da bunların üçte biri Avea'da çalışıyor." şeklinde konuştu.

"GEÇMİŞTE YAKALADIĞIMIZ HIZLI BÜYÜMEYİ YAKALAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Avea olarak sürekli yenilik peşinde oldukların anlatan Erkan Akdemir, "Biz her şeyin ilkini, yenisini, farklısını piyasaya sunmanın peşindeyiz. Yaklaşık 800 milyon ile 1 milyar arasında değişen yatırım bandınız var. Bizim bu yatırımlarımız devam edecek. Ama onun dışında odaklandığımız noktalar var. Yeni teknolojiler, yeni cihazlar, tabletler, yeni telefonlar var. Giderek ilgimiz bu alana artmakta. Sürekli geliştirdiğimiz teknik altyapımızı var. Şuan çoğu yerde müşterimize en iyi 3G mobil internet deneyimini yaşatıyoruz. Ama bunun sonu devamlı yatırım. Bir taraftan da geçmişte yakaladığımız o hızlı büyüme çizgisini yukarı çekmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

SEÇ adlı paketleri ile her müşterinin kendine özgü tarifesini yapma fırsatı verdiğini anlatan Avea Genel Müdürü Akdemir, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu paketimiz marketten ürün alır gibi kendi ihtiyacınıza özgü konuşma tarifelerini seçeceğiniz, onun yanına SMS paketleri, internet paketleri koyacağınız çok esnek bir platform. O seçtiğiniz çok farklı müşterilere hitap ediyor. Her müşteri kendine özgün bir tarife çıkarabilir."

(CİHAN)


Ekonomi