AVEA Genel Müdürü Akdemir: Mobil bankacılıkta yasal alt yapı tamamlanmalı

30 Mart 2013 - 11:58

BURSA - Akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla bankacılık hizmetlerine anında ulaşmak mümkün hale geldi. Bu duruma dikkat çeken Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, insanların ihtiyaçlarının yüzde 60’ını 'mobil'den sağladıklarını belirterek, mobil bankacılığın yasal mevzuatının yapılması gerektiğini belirtti. Akdemir, "İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık birbirine girmiş durumda. Çok hızlı gelişiyor ama Türkiye’de şu an bankacılık mevzuatına uygun değil. Bizim şu an beklentimiz bunun yasal altyapısının, regülasyonlarının düzenlemelerinin, tamamlanması." dedi.

Bursa Grand Yazıcı Otel'de düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ikinci gününde konuşan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, gelişen mobil hizmetler ve bankacılık üzerinde durdu. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını da cevaplayan Akdemir, "İletişim sektörü çok hızlı büyüyor. Bölgede büyüyen ülkelerden bir tanesiyiz. 2 - 3 yılda bir yüzde 10’un üzerinde büyüme trendi yakaladık. Avea olarak bunu 5 - 6 puan daha üzerinde büyüme sürdürüyoruz. Tabi ki yeni oyuncuların Türkiye pazarına girmesi de mümkün. Ama onun yanı sıra, içerideki ekosistemin gelişmesi, yeni şirketlerin ortaya çıkması, farklı alanlarda yatırım yapılması büyümenin devam ettirilmesi bizim için çok kritik. Bu tür zirveler bu tür etkileşimin ortaya konulması, platform oluşturulması açısında çok kıymetli." ifadelerini kullandı.

Erkan Akdemir, mobil bankacılığın gelişimi ile ilgili bir soru üzerine, son dönemde bankalarla mobil şirketlerin işbirliklerinin arttığını, her banka ile büyük küçük işbirliklerinin bulunduğunu, yasal altyapı ile bunun biraz daha belirginleşeceğini söyledi. Zirve çerçevesinde dün yapılan bankacılar oturumuna gönderme yapan Avea Genel Müdürü, şunları söyledi:

"Zirvedeki dün gerçekleşen bankaların üst düzey yöneticilerinin oturumunu izledim. Ben konuşmacıları sosyal medya uzmanlarına benzetiyorum. Sektörlerin iç içe geçtiğini görüyoruz. Sosyal medya, mobil uygulamalar her şey mobile döndü. Bugün baktığımız zaman internet de mobil. İnsanlar ihtiyaçlarının yüzde 60’ını mobilden sağlıyor. Cep telefonları, tabletlere inmiş durumda. İnternet bankacılığı, mobil bankacılığı birbirine girmiş durumda. Mobil uygulamalar belli sektörlerde öne çıktı, bankacılık bunun başında geliyor. Bankacılık sektörü mobil uygulamalarda hızla gelişmesine rağmen bu durum Türkiye’de şu an bankacılık mevzuatına uygun değil. Bankacılık mevzuatı özellikle bizim gibi teknolojik şirketlerin müşteri geliştirebilmesi için yanında bir banka olması zaruretini getiriyor. Ama Avrupa veya dünya örneklerine baktığımız zaman bu tür finans projelerini operatörler kendi başlarına ya da başka işbirlikleri ile yapma fırsatları da var. Bizim şu an beklentimiz bunun yasal altyapısının, regülasyonlarının düzenlemelerinin, tamamlanması. Teknoloji ve uygulamalar hazır. Avea üzerinde bununla ilgili 3 yıldır yatırım yapıyoruz. Dünyada ilk NFC dediğimiz uygulamayı getiren bir şirketiz. Bir banka ile yapıyoruz bunu. Bu çok yenilikçi bir uygulama. Çok farklı alanlarda kullanılma imkanı var. Sadece mobil finans anlamında değil, bunu ulaşımda da yaygın kullanabilirsiniz. O açıdan mobil alan sosyal medya, bankacılar için gerçekten çok kıymetli dünkü konuşmalardan da buna şahit oldum."

(CİHAN)


Ekonomi