Avrasya Kalkınma Platformu, Akdeniz'e açılıyor

08 Eylül 2013 - 14:59

ANTALYA - Avrasya Kalkınma Platformu, yılda 10 milyonun üzerinde yabancı turisti ağırlayan Antlaya'da şube açıyor. Açılacak temsilcilikle özellikle Uzak Doğulu misafirlere yardımcı olunması hedefleniyor.

Bu kapsamda Akdeniz Bölgesi'nde saha çalışması yapan Avrasya Kalkınma Platformu Genel Başkanı Hasan Cengiz, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ü ziyaraet ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kurumları hakkında bilgi veren Cengiz, 'Yeniden büyük bir Türkiye' idealini misyon edindiklarını, bu ulvi amaç için özverili bir çalışma yürüttüklerini anlattı. Avrasya'nın medeniyetlerin doğduğu coğrafya olduğunu hatırlatan Cengiz, "Bu kutsal alanlar, dün sahipsiz değildi; bugün de sahipsiz değil, yarın da sahipsiz olmayacak. Yeni bir nesil emaneti teslim alacaktır. Bu fikri alt yapı, 2010 yılında Uluslararası Sivil Toplum Örgütü şeklinde teşkilatlanarak, toplum hizmeti sunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu '2023 vizyonu' projene katkı sağlamak amacıyla kurulan platform bünyesinde son alarak Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği kurduklarını, Ankara Keçiörende'de de Kültür Merkezi açtıklarını belirten Cengiz, burada Avrasya kültürünün yansıtıldığını söyledi. Birliğin faaliyetlerini Antalya'da açılacak temsilcilikte yürütme kararı aldıklarını dile getiren Cengiz, "Birçok uluslararası etkinliği Antalya'da yapacağız. Bunun için burada güçlü bir şubeye ihtiyacımız vardı. Bunun altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz." dedi.

Öte yandan dünyanın sarı, beyaz ve siyay reknlerini biraraya getirme projesi kapsamında semazen ekibi kurduklarını anlatan Hasan Cengiz, bu faaliyetle dünya barışına katkıda bulunacaklarını aktardı. Cengiz, şunları söyledi: "Mehet Ulusoy önderliğindeki 3 rengi birarada buluşturan semazen gurubu, dünya turuna çıkacak. Birçok ülkede barış ve kardeşliği anlatacak gösteriler sunucak."

Cengiz, mazlumun yanında olduklarını ifade ederek, semazen gurubunun Mısır'ın ilk demokratik başkanı Muhammed Mursi'ye de destek vereceğini kaydetti.

(CİHAN)


Güncel