Avrupa Adalet Divanı, İspanyol bankalarının ipotek istismarına 'dur' dedi

14 Mart 2013 - 13:16

MADRİD - Avrupa Adalet Divanı (ABAD), İspanya’da kredi borçlarını ödeyemenleri evlerinden çıkartan ipotek sistemini yasadışı ilan etti.

Halihazırda geçerli olan yasayı Avrupa Birliği’nin (AB) tüketiciyi koruma normlarına aykırı bulan ABAD, kredilerini ödeyemeyen ailelerin evlerini haczeden ve borçlarıyla birlikte sokağa atan sistemin istismar edici olduğunu belirtti.

ABAD kararının gerekçelerinden birinde, İspanyol yasalarının, haciz işlemi başladıktan sonra hakimlere herhangi bir müdahale etme ve süreci durdurma yetkisi vermediğine dikkat çekildi.
Avrupa Adalet Divanı’nın bu sabah açıkladığı karar, İspanya’da haciz sürecinde olan ve mahkemeye taşınan davalar için şu andan itibaren geçerli olacak.

Merkezi Lüksemburg’da bulunan mahkemenin kararları, AB sınırları içerisindeki tüm hakimler tarafından göz önünde bulundurulmak zorunda. İspanya hükümeti bu yüzden yasayı değiştirmek zorunda olmasa bile, hacizlere ilişkin yasa tasarısını oylamaya sunmayıp ABAD kararını bekledi.

İpotek mağdurlarını sevindiren bu karar, Barcelona’da Muhammed Aziz isimli Faslı göçmenin evinden atılması üzerine verilen hukuki mücadelenin sonucu geldi. 2007 yılında CatalunyaCaixa yatırım bankası ile mortgage anlaşması imzalayan Aziz, borçlarını ödeyemeyince 2011 yılında evine haciz geldi ve borçlarını faiziyle birlikte ödemesi istendi.
Muhammed Aziz’in mahkemeye başvurması üzerine hakim José María Fernández Seijo, Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na “İspanyol normlarının, bir vatandaşa haciz geldiği zaman istismar edici yönüne itiraz etme imkanı verip vermediğini ve 93/13/AET sayılı tüketicinin korunmasına yönelik Avrupa direktifiyle uyumlu olup olmadığını” sordu.

(CİHAN)


Dünya