Aydın’dan Bitlis’e gönül köprüsü

18 Ekim 2013 - 16:12

AYDIN - Aydın Sanayici İşadamları Derneği (ASİAD) üyeleri 80 kişilik ekiple gittikleri Bitlis'te kurban eti dağıttı.

Kurban etlerini dağıttıktan sonra Bitlis'teki tarihi El-Aman Han’da yapılan toplantıda konuşan ASİAD Başkanı Semih Menzilci, bu tür organizasyonların bölge halkı ile bütünleşmeyi sağaldığını belirterek "Biz 80 kişilik bir ekiple Bitlis ile bayramlaşmak ve gönül köprüleri kurmak için geldik. Sizler bizlere sinelerinizi gönüllerinizi ve evlerini açtınız. Bu kurban vesilesiyle ihtiyaç sahiplerin birkaç kiloluk etler dağıtıldı. Ben onu şuna benzetiyorum hasta olursunuz doktora gidersiniz. Doktor size küçük bir hap verir. Bu hap iyileşmenize vesile olur. Günümüzde de doğudan batıya, batıdan doğuya bakışta bir bulanıklık hastalığı oluşmuş. Bu hastalığın giderilmesi adına bu dağıtılan kurban etleri inşallah ilaç vazifesi görür." şeklinde konuştu.

Aydınlıların Bitlis’teki gönül köprüsüne destek veren Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, yapılanlar karşısında “Hizmet ve gönül dostluğu budur.” dedi. Kurban Bayramı'nda Bitlis’e gelinmesinin gönül dostluğu olduğunu kaydeden Bitlis Belediye Başkanı Alaydın, “Hizmet gönül dostluğu budur. Sizler gönül dostluğuyla buradasınız. Sizi kimse zorla getirmedi. Ama inanıyorum ki, hepiniz kendi isteğinizle buradasınız. Üç beş yıldır bu tür organizasyonlar bölgemizin ihtiyaç duyduğu sevgi ve kardeşliği en güzelini sizler sergiliyorsunuz. Yıllar önce gelen misafirlerimizin tedirginliği vardı. Buralarda huzur içerisindeyiz daha da huzurlu olacağız. Barış ortamında çözüm sürecinde Bitlik uğrak yeri olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Bitlis ile Aydın’ın dostluğunun daha da pekişmesinin yanında Doğu- Batı arasındaki yakınlaşmada da önem arz ettiğini belirten Bitlis Sanayici İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Ayetullah Şimşek, “Aydınlılar, burada yoksul ailelere kurban eti yardımında bulundular. Biz Aydınlı kardeşlerimizden daha geniş ve kapsamlı bir ziyaret bekliyoruz. Bitlis’e gelip insanlarla tanışmanızı biz sizden daha çok istiyoruz. Doğudan batıya insanlar gidiyor görüyor. Ama Batıda yaşayıp da doğuyu bilinmeyen birçok insan var. Bunu da bırakın buralara gelmeyen korkan insanlarımız var. Buralarda da yaşamın var olduğunu hayatın var olduğunu, Anadolu’nun gerçek yüzlerinden bir yerinin de buralar olduğunu bilmelerini istiyoruz. Herkesi Bitlis’e bekliyoruz.” dedi.

Daha sonra Aydınlı ve Bitlisliler duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Vatandaşlar, ziyaretin kısa ama anlamlı olduğu belirtilirken, kardeşliğin pekişmesi için kurulan gönül köprüsünün devam etmesini istedi.

Program, Bitlis Müftüsü Abdulkerim Akbaba’nın duasıyla sona erdi.

(CİHAN)


Güncel