Aziz Yıldırım: Yayın havuzundan çıkacağız

25 Ocak 2014 - 11:41

İSTANBUL - Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Divan Kurulu'nda, gündem dışında yaptığı konuşmada, anlatacak çok şeyinin olduğunu, ama ceza aldı diye bağırıp çağırıyor demesinler diye konuşmayacağını söyledi.

Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan 2014 yılının ilk olağan yüksek divan kurulu'nda konuşan Başkan Aziz Yıldırım, yasama ve yürütmede yaşanan son tartışmalar nedeniyle herkesin şaşkın olduğunu belirttiği konuşmasında, 3 senedir çektikleriyle ilgili, başbakanın kendi ağzından kumpas kurulduğunu söylediğini yineledi.

"Ben bu kulübün kapısında bekçi olmaya hazırım ve ona talibim. Benden sonrası için bir yönlendrirme yapmam." diyen Aziz Yıldırım, yapacakları projelere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği tepkiye başbakanın açıklamalarıyla cevap verdi.

Sportif başarının şampiyonluğa oynamak olmadığını belirten Başkan Aziz Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken yaptığı bir konuşmayı okuyarak, şunları söyledi:

"Hergün sabah evimizde bekliyoruz polis gelecek mi diye. Akşam evimize giderken polisler bizi takip ediyor araçlarla. Bunların hiç önemi yok. Fenerbahçe ile ilgili bazı şeyler söylemek istiyorum.

Ben 1998'de başkan olduktan sonra, yaptığım bir konuşmada, ekonomik olarak güçlü olmak için, tesisleşmenin tamamlanması ve altyapının güçlenmesi gerektiğini söyledi. Sonrasında da sportif başarı gelir dedik. Türkiye'de sportif başarının şampiyonluğa oynamak olması zihniyetinin değişmesi lazım. Türkiye'de amatör branşları Fenerbahçe ayakta tutmaktadır. Bunun da bir bedeli var. Her sene 20-25 milyon açık vermektir. Kim gelirse gelsin bu açık kapanmayacak. Bunu kapatmanın şartları ekonomik olarak kulübe gelir sağlamak.

Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye'de büyük kurumlar gibi vergisini ödüyor. Bir Gençlerbirliği bizim gibi. Onun dışında kimse vergisini tam ödemiyor. Buna rağmen biz kulüp olarak yayın hakkından payımızı alamıyoruz. Bunu gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Biz bugün havuz dışında yayın hakkımızı satarsak 150 milyon dolar para alacağız. Biz Anadolu kulüpleri para alıyor diye sıcak bakmıyorduk, ama bugün sıcak bakacağız.

Gençlik Spor Müdürlüğü (GSM) herşeyden yüzde 7 para alıyor, ama hiç bir faydası yok. Hele Fenerbahçe'ye hiç yok. Sahanın içindeki bütün reklam gelirlerinden, forma gelirlerinden yüzde 7 pay istiyorlar. GSM Fenerbahçe'ye ne faydası var dersek, yok, sıfır. Devletin çalışma yapıp spora önem vermesi lazım. Devlet spora hiç önem vermiyor. Önce kulüpler borçlanıyor, sonra kulüplerin borçlarını siliyoruz diyorlar. Sonra vergilerin anaparasını alıyor, faizlerini de almıyoruz deyip böyle bir sistem yürütüyorlar. Yayın haklarını serbest bırakın. İsim haklarını serbest bırakın. Benim ismim para ediyor. O zaman benim hakkımı vereceksiniz.

Eylül ayında bir yazı yazdık, cevap bile vermediler. Mahkemede de onların lehine karar çıkar belli zaten. İddia geçen sene 3 milyar dolar para kazandı, kulüplere 300 milyon dağıtıldı yüzde 10. Oynanan yüzde 93 yabancı takımlara oynanıyormuş. Yerli oynanan paranın 1,4'ü 25-30'ları geçen bir para Fenerbahçe üzerinden oynanıyor. Fenerbahçe bir taraftan, bağlanmış, inek gibi sağılıyor, ama karşılığını alamıyor."

'PROJELERİMİZİ AÇIKLADIĞIMIZDA BOMBARDIMANA TUTTULAR'

"Devlet büyükleri projeleri açıkladığımda bizi bombardımana tuttu." diyen Başkan Aziz Yıldırım, en çok tartışılan okul ve salon yapımlarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Kenan Evren Lisesi'nin yerine AVM yapılması. Biz bunun izinlerini aldık. 40 trilyona yakın para harcadı bu takım. Bizden kiraları da alacaklar. Bize bedava vermiyorlar. Gelirden de pay alacaklar. Belediyeden de imarını hallettik, projeler hazırlanıyor. Şu anda Maliye Bakanı ile de çalışmalar yapılıyor. Bu yaz sonu kulübe teslim edilmiş olacak. Ben ya da arkadaşlarım bu projeyi hayata geçirecekler.

Kalamış'ta ihale yapılacak. Devlet bunu ihaleye çıkarıyor. Ben de Ferit Şahenk ile görüştüm ve en azından Fenerbahçe'nin de yüzde 20 payı olsun dedim. Onlar da olur dedi, zamanı gelince sizi de alırız dediler. Vay efendim izni kimden aldınız.

Geldik bankaya. 20 milyon euroluk bir banka. Tahvil çıkaracak satacak. Tabii ki devletten izin alacağız. Pendik'te arazi dedik. Aykut ile Rıdvan gittiğinde kendileri buraya taşının dediler. Dereağzı'nda futbol sahasının olduğu kısma proje uygulayalım dedik. Kulübe gelir getirecek bir yer yapalım. Ön tarafa da kulüp üyelerine yer yapalım dedik. Bunu nasıl yaparlar diye bağırdılar. Ben size 2-3 Mart 1996 tarihinde Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan tutanağı okuyacağım.

BELEDİYE BAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, FENERBAHÇE KONGRESİ'NDE...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan söz alarak, 'Fenerbahçe'mizi böyle beraberlik içinde gördüğümüz zaman mutluluk artmaktadır. Ali Şen tarafından yapılan yönetime girme teklifini kabul ettim. Ben bir Fenerbahçeli olarak hizmete hazırım. Bu hizmet için yönetimde olmam gerekmez. Fenerbahçe'de ilk iş altyapıyı iyi kurmaktır. Fenerbahçe'yi bu iyi günlere taşıyan yönetim kurulunu tebrik ederim. Samandıra, Pendik ve Ümraniye Tesisleri'nin alt yapı çalışmalarına başlamış durumdayım. Fenerbahçeli olmaktan son derece umutluyum.'

Sayın Başbakanımız bu projenin yapılması için 1996'da destek olmuştur. Şimdi ise 'Sen bunu nereden yapacaksın.' diyor."

'YUH DESEN SAHA KAPATILIYOR'

Spor Toto Süper Lig'in ikinci yarı açılış maçında pazartesi günü oynayacakları Torku Konyaspor maçıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Yıldırım, "Şimdi sizden tek bir ricam var. Statlara bir kural getirildi. 'Yuh' desen saha kapatılıyor. O yüzden pazartesi günü oynayacağımı maçı çirkin tezahürat yapmadan, takımımızı destekleyerek kazanmamız gerek. Bu sene muhakkak şampiyon olmamız lazım. Gücümüze güç katmak için söylüyorum. Yoksa olsak ne olur olmasak ne olur. Türkiye'de hapiste yatmanın bir fonksiyonu kalmadı. Hepimizin yürekleri ile bu cumhuriyete, Fenerbahçe'ye sahip çıkması lazım." diye konuştu.

Başkan Aziz Yıldırım, isminin tesislere verilmesi ve Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay'ın onursal başkanlık teklifiyle ilgili ise şunları söyledi:

""Bu 3 yıl içinde yaşadığım, birebir konuşmalarımız... Hepsi var. Gün geldiğinde onları da paylaşacağım. Ceza yedi bağırıp çağırıyor diyecekler. O yüzden bunlara girmek istemiyorum. Önümüzdeki günlerde ne olacağına bakacağız. Ben sizlerle varım, Fenerbahçeli'yim. Hiçbir titrin peşinde değilim. Ben buranın kapıcısı olmaya razıyım. Ben 16 yıllık başkanlığım sırasında, hapishaneden çıktıktan sonra 1 gün hariç divana geldim. Her zaman bize güç verdiniz. Bütün Fenerbahçelilere, vicdanı olan herkese teşekkür ediyorum. Allah hepimize yardımcı olsun."

(CİHAN)


Spor